24.09.2019 / 11:39

Хто платить за низькі ціни на газ і електрику для населення

Хто субсидіює низькі ціни на енергоносії для населення? За рахунок чого уряд утримує соціальний тариф на електроенергію низьким в той час, як тариф на газ наблизився до ринкового? Про це в спецпроекті БізнесЦензор за сприяння «Регіональної газової компанії»
Хто платить за низькі ціни на газ і електрику для населення

 БізнесЦензор, Сергій Головнев

Поточний рік став ключовим для імплементації реформ на енергетичних ринках. З 1 січня 2019 року в Україні запрацював роздрібний ринок електроенергії (е/е). З його запуском е/е споживачеві поставляють не оператори систем розподілу (ОСР, так звані обленерго), а компанії, які конкурують між собою.

З 1 березня 2019 року запрацювало добове балансування ринку газу. Його суть в тому, що баланс газу зводиться щодоби, а не раз на місяць, як було до цього. Відповідно, у учасників ринку стало менше можливості маніпулювати обсягами газу.

З 1 липня 2019 року був запущений оптовий ринок електроенергії, який передбачає вільне ціноутворення для частини генеруючих компаній.

На сьогодні ринки газу та е/е працюють тільки для промислових споживачів. Населення отримує енергоносії на спеціальних умовах. Це так зване PSO - Public Service Obligation. Дослівний переклад: "публічні зобов'язання з обслуговування".

В Україні PSO передбачає покладання спеціальних зобов'язання на гравців ринку. Вони беруть на себе витрати по відшкодуванню різниці між соціальним тарифом і ринковим.

БізнесЦензор досліджував, чим відрізняються умови поставок населенню газу і е/е.

Споживання

Згідно з даними НАК "Нафтогаз", в 2018 році населення і підприємства "Теплоекоммуненерго" (ТКЕ) спожили 16,5 млрд кубів газу з 31 млрд кубів, спожитих в країні.

Таким чином, в Україні за пільговими цінами споживають 53% газу і 30% електроенергії.

Так як відсоток споживання е/е населенням менше, в цій сфері легше зберегти пільгові тарифи. Вони покриваються або за рахунок промислових споживачів, як було до 1 липня 2019 року, або за рахунок держкомпаній - як зараз.

Енергоносій

Разом

PSO

% від споживання

Ринок

% від споживання

Споживання газу у 2018 р,  млрд куб. м

31

16,5

53,2%

14,5

46,8%

Споживання е/е у 2018 р, млрд кВт*ч

120,84

36,49

30,2%

84,35

69,8%

 

Ринок газу був запущений на кілька років раніше ринку електроенергії. Це сталося в жовтні 2015 року, коли вступив в силу закон "Про ринок газу".

Регулювання

Закон "Про ринок електроенергії" був прийнятий в квітні 2017 року, а вступив в силу з 1 липня 2019 року.

Разом з відкриттям обох ринків уряд запустив механізми PSO своїми постановами. І в тому, і в іншому випадку вважається, що це тимчасовий захід.

Наприклад, перша постанова про PSO в газі повинно було припинити дію вже навесні 2016 року - після закінчення поточного опалювального сезону.

На сьогодні, для газу діє постанова Кабміну №867 від 19 жовтня 2018 року, а також постанову №293 від 3 квітня 2019 року зі змінами в постанові №485 від 5 червня 2019 року.

Суть регулювання в тому, що населення отримує газ за найнижчою з чотирьох індикативних цін: ціни розмитнення газу, ціни на "Українській енергетичній біржі", ціни "Нафтогазу" і формульної ціни, прописаної в постанові КМУ №867. Всі ці індикатори, крім останнього - ринкові.

Для електроенергії діє механізм PSO, передбачений постановою КМУ №483 від 5 червня 2019 року зі змінами. Суть документа в тому, що тарифи на е / е для населення встановлює Кабмін.

Поки Кабмін не прийняв відповідного рішення, діють тарифи, які застосовувалися на 30 червня 2019 року - за день перед запуском ринку.

Тарифи на е / е для населення не змінювалися з березня 2017 року. Вони зафіксовані постановою НКРЕКУ №220 від лютого 2015 року.

Тарифи PSO на поставку газу і е/е

Електроенергія для населення продається за ціною 0,9 грн/кВт*год за перші 100 кіловат-годин і 1,68 грн/кВт*год - за наступні. Як повідомляв БЦ, середній тариф на е/е для населення становить 1,29 грн/кВт*год.

Назвати середній тариф для населення на поставку газу складніше. По-перше, ціна кожного місяця змінюється через те, що тариф прив'язаний до найменшої з чотирьох індикативних цін.

По-друге, на відміну від е/е, тарифи на газ різні в кожній області - в залежності від оператора газових розподільних мереж (оператор ГРМ, облгаз), до мереж якого підключений абонент.

Кожному оператору ГРМ регулятор встановлює свій тариф на розподіл, який, здебільшого, залежить від кількості споживаної енергії на одиницю довжини распредсетей.

Той же принцип діє для операторів розподмереж е/е для промисловості. Тариф на е/е для бізнесу різний по регіонах, в залежності від того, абонентом якого обленерго є промисловий споживач.

Раніше ціна на газ для населення була однаковою в будь-якій точці країни, тому що різниця в тарифах операторів ГРМ згладжувалася за рахунок тарифу оператора магістральних мереж - "Укртрансгазу" (УТГ).

Але з травня 2019 року НКРЕКП ввела в дію постанову №2001 від грудня 2018 року про тарифах УТГ на 2019 рік. Через це вирівнювання тарифів по регіонах припинилося. Тепер населення більше платить там, де оператор ГРМ має більший тариф.

Тарифи на газ для населення можна подивитися на сайті ГазПравда, створеному з ініціативи Групи "Нафтогаз". Він щомісяця публікує тарифи на газ для населення по всіх регіонах.

У серпні ціни на газ для населення варіюються від 6116,77 грн за тисячу кубів для абонентів АТ "Київгаз" до 6789,09 грн для абонентів АТ "Миколаївгаз".

Порівняння цін на газ і е/е

Чи можна порівняти ціни газу і електроенергії? Можна, можливо. Як повідомляв БЦ, обсяги газу можна виміряти в енергетичних одиницях на одиницю об'єму.

Сьогодні кожен споживач газу в своїй "платіжці" може подивитися, скільки спожив газу в обсягах. А також в енергетичних одиницях: кіловат-годинах (кВт*год), кілокалорії (Ккал), або килоджоулях (кДж).

Кількість енергетичних одиниць в кубометрі газу залежить від його якості. УТГ щомісяця публікує інформацію про якість газу в кілокалорії по регіонах.

На цих даних можна порахувати, скільки коштує кіловат-годину газу і порівняти його з кіловатом е/е.

Наприклад, найдорожче поставка куба газу абонентам в АТ "Миколаївгаз". Переводимо калорійність газу в Миколаївській області в кіловат-години (1 Мкал = 1,16 кВт*год). І ділимо вартість поставки куба газу в серпні на кількість кіловат-годин на кубі.

8,23 Мкал*1,16 = 9,5468 кВт*год/куб

Тоді вартість поставки одного кВт*год газу дорівнюватиме:

6,78909 грн/куб:9,5468 кВт*год/куб = 0,71 грн/кВт*год

Виходить, що середній тариф енергетичної одиниці електроенергії для населення майже в два рази дорожче, ніж вартість такої енергетичної одиниці газу для населення.

Варто зазначити, що пряме порівняння енергетичних одиниць не завжди працює. Зараз вартість газу на європейських біржах становить 10-15 євро/МВт * год, а вартість електроенергії в Угорщині, Словаччині, Чехії та Румунії за даними угорської біржі HUPX становить 40-50 євро/МВт * год.

Але це не означає, що всі споживачі замінять електроенергію газом. Наприклад, вартість центрального опалення включає втрати тепла, доставку теплоносія, утримання мереж і т.д.

У підсумку, в Україні опалення житлової площі в багатоквартирному будинку дешевше здійснювати за допомогою електрики, незважаючи на те, що воно дорожче газу в енергетичних одиницях.

Сезонний фактор

Важливо враховувати, що більшу частину газу населення споживає в опалювальний період з жовтня по квітень.

Газ оплачує практично все населення країни: власники приватних будинків в сільській місцевості споживають газ безпосередньо, а жителі міст, найчастіше, оплачують його в тарифі ТКЕ за центральне опалення.

Споживання електроенергії населенням в зимовий період також зростає. Однак це не можна порівняти з перепадами споживання в газі.

Відповідно, взимку зростає ринкова ціна газу. А значить донори регульованого тарифу, в кінцевому рахунку - держава, більше втрачають при компенсації різниці між тарифом PSO і ринковою ціною.

Тут же варто вказати, що середній місячний чек сім'ї за електроенергію становить 200-500 грн, а за газ: 1200 - 1500 грн.

Донори низьких цін на газ і е/е для населення

Сьогодні в сфері електроенергії низькі ціни для населення компенсують державні компанії НАЕК "Енергоатом", яка оперує АЕС і "Укргідроенерго", яка оперує ГЕС і ГАЕС.

"Енергоатом" зобов'язаний продавати 90%, а "Укргідроенерго" - 35% своєї електроенергії держпідприємству "Гарантований покупець".

Він, в свою чергу, частина е / е продає постачальникам універсальних послуг (ПУП) за цінами ще нижче. А частина ресурсу продає на вільних ринках е / е для компенсації своїх збитків.

У газі донором "соціальних цін" попередні 4 роки виступала держкомпанія НАК "Нафтогаз України" - оптовий продавець газу. З червня 2019 року оптовий продавець відпускає газ для PSO практично за ринковими цінами. Соответствнно, тепер головними донорами стали держкомпанія "Укртрансгаз", приватні оператори ГРМ і пов'язані з ними постачальники.

Маржа постачальників встановлена ​​урядом на рівні 2,5%. За словами голови Асоціації газових трейдерів Андрія Мізовца, в ринкових умовах маржа постачальника при поставках населенню могла б доходити до 25%.

Однак до запуску повноцінного ринку, постачальники, на яких покладено PSO, платять за газ за фактом споживання. У ринку постачальники продавали б населенню вже оплачений ними газ, відповідно, мали б великі ризики.

Структура тарифу

Складові структури тарифу для населення в газі і е/е повністю збігаються.

Кожен побутовий споживач (населення) в рахунку за газ і е/е оплачує вартість енергії, як товару, тариф оператора систем передачі (ОСП), тариф оператора систем розподілу ВСР, маржу постачальника і податок на додану вартість в розмірі 20%.

Структура тарифу

ГАЗ, основні одержувачі коштів

Електроенергія, основні одержувачі коштів

Вартість енергії, як товару (з дисконтом)

Держкомпанії НАК «Нафтогаз України» і «Укргазвидобування»

Держкомпанії НАЕК «Енергоатом» і «Укргідроенерго»

Тариф оператора систем передачі (ОСП)

Держкомпанія "Укртрансгаз"

Держкомпанія НЕК "Укренерго"

Тариф оператора систем розподілу (ОСР)

70% розподілу газу у групи "Регіональна газова компанія" (РГК) Дмитра Фірташа

50% розподілу е/е у ДТЕК Ріната Ахметова

Маржа постачальника

Облгаз-збути, пов'язані з ОСР

Постачальники універсальних послуг (ПУП), пов'язані з ОСР

Податок на додану вартість

Держбюджет

Держбюджет

Тим часом, схеми PSO для газу і е/е передбачають істотні відмінності в розмірі складових тарифу.

Зараз населення оплачує ринкову вартість газу, як товару. При цьому, вартість системних послуг (транспортування, розподіл і націнка постачальника) в кінцевому тарифі на газ припадає лише 15%.

Складові тарифу на постачання газу населенню

грн/м3

Гуртова ціна газу (НАК "Нафтогаз")

4,65

Тариф на розподіл АТ "Миколаївгаз" (самый великий тариф)

0,73

Плата за транспортування ("Укртрансгаз")

0,16

Націнка постачальника (облгаз-збут)

0,12

ПДВ

1,13

Кінцевий тариф з ПДВ

6,79

 

Тим часом, схеми PSO для газу і е/е передбачають істотні відмінності в розмірі складових тарифу.

Зараз населення оплачує ринкову вартість газу, як товару. При цьому, вартість системних послуг (транспортування, розподіл і націнка постачальника) в кінцевому тарифі на газ припадає лише 15%.

Складові тарифу на поставку е/е населенню

грн/кВт*ч

Середний тариф на розподіл (II клас напруги)

0,61

Тариф на передачу та діспетчірізацію  е/е в серпні 2019 роки (НЕК "Укренерго")

0,32

Середня вартість е/е, як товару

0,09

Середня націнка постачальника (ПУП)

0,06

ПДВ

0,21

Кінцевий тариф з ПДВ

1,29

 

Компенсація втрат газу і е/е

Виробничо-технологічні втрати є у всіх мережах - газових, електричних, теплових.

У сфері е/е за рахунок державних «Енергоатому» і «Укргідроенерго» операторам систем розподілу (обленерго), компенсується частина втрат в мережах.

Операторам ГРМ (облгазам) втрати, теоретично, компенсуються в тарифі на розподіл. Однак ці тарифи не переглядалися НКРЕКП з 2016 року.

Оператори ГРМ постійно скаржаться на те, що обсяг технологічних втрат, які закладені в тариф - нижче нормативних і фактичних. Крім того, обсяг коштів розраховується за цінами на газ в 2016 році.

У 2017-2018 роках газ дорожчав. І лише в 2019 році почав дешевшати. За даними НКРЕКУ, в 2017 році всі оператори ГРМ в цілому спрацювали зі збитком майже в 2 млрд грн.

Та ж проблема з початку 2019 року торкнулася оператора систем передачі «Укртрансгаз». Така проблема для УТГ стала актуальною після того, як НКРЕКУ грудні 2018 року в два рази знизила тарифи на транспортування газу, так звану плату за потужність.

ВИСНОВКИ

У процентному співвідношенні населення споживає менше електроенергії, що дозволяє уряду довше субсидувати цей сегмент PSO за рахунок промислових споживачів та державної генерації.

Донорами низьких цін і в е/е сьогодні виступають держкомпанії "Енергоатом" і "Укргідроенерго". У сегменті газу низькі ціни для населення забезпечує держкомпанія "Укртрансгаз", оператори ГРМ і їх постачальники.

При цьому донори в електроенергії несуть набагато більше навантаження, тому що населення платить за е / е, як товар, набагато нижче ринкової ціни. Газ, як товар, оплачується населенням за ринковою ціною.

В енергетичних одиницях газ дешевше е/е, але це не змінює структуру енергоспоживання в країні.

Структура тарифу на газ і е/е складається з одних і тих же компонентів. Однак в тарифі на газ населення платить ринкову вартість газу, але занижені тарифи на системні послуги: транспортування і розподіл.

У тарифі на е/е все навпаки. Населення оплачує системні послуги в повному обсязі, але за електроенергію, як товар, платить в 20 разів нижче ринкової ціни.

Джерело: