Ваш браузер застарів

Оновіть ваш браузер для покращення безпеки, швидкості та зручності користування сайтом

Оновити браузер

П'ять міфів про газорозподільні компанії в Україні

20 червня 2017

Послугами розподілу газу в Україні користуються практично в кожній оселі. При цьому про роботу газорозподільних компаній (Операторів ГРМ, облгазів) існує безліч міфів. На Саміті Енергетичного співтовариства, який проходить у Одесі 19-21 червня, назвали і розвіяли 5 найпоширеніших з них

МІФ 1. Газорозподільні компанії користуються мережами безкоштовно

Це не правда. 2012 року мережі передали на баланс розподільних компаній і зобов'язали їх інвестувати власні кошти, аби вартість мереж не знижувалась. З літа 2017 року облгази уклали договори експлуатації мереж, згідно з якими зобов'язані перераховувати до бюджету відповідну плату.

МІФ 2. Оператори розподільчих мереж не встановлюють лічильники, тому що їм це не вигідно

Оператори ГРМ безпосередньо зацікавлені у 100-відсотковму комерційному обліку газу. Нинішні норми споживання газу для абонентів без лічильників - надто занижені. Тому розподільні компанії дуже зацікавлені у встановленні лічильників. Проте ситуація така, що 100-відсотковий облік газу до початку 2018 року можливий виключно шляхом встановлення будинкових лічильників.

МІФ 3. Українські облгази лідери за обсягами втрат в Україні

Українські оператори газорозподільних мереж в енергетиці посідають лише четверте місце. Якщо перевести втрати всіх операторів у кіловат-години, лідером виявиться ПАТ «Укртрансгаз» (17,9 млрд кВт•год), на другому місці - тепломережі (17,3 млрд кВтוгод), на третьому - обленерго (12,89 млрд кВт•год) і тільки на четвертому - облгази (10,3 млрд кВт•год).

МІФ 4. Облгази не мають права контролювати постачальника газу. Це порушення європейського законодавства (третього енергопакету)

В європейських директивах не міститься такої заборони. В Україні розділення облгазів проведене у повній відповідності із вимогами європейського законодавства. Газорозподільні компанії (облгази) можуть володіти постачальниками газу. А постачальники можуть володіти газрозподільними компаніями. Єдина вимога: розподільна компанія не може впливати на операційну діяльність постачальника. Ця ж вимога закріплена законодавчо в Україні таі контролюється регулятором на постійній основі.

МІФ 5. Концентрація частини облгазів у одних руках (акціонерів) є порушенням бізнес-традицій країн ЄС

Аналогічна ситуація існує у низці ряді європейських країн. Наприклад, у Чехії концерн RWE контролює 90% розподілу газу в країні, у Польщі - 90% контролює PGNiG, у Німеччині концерни RWE і E.ON сукупно володіють більш ніж 90% розподілу.

Газорозподільні системи - міфи, проблеми, причини і наслідки / pdf 6.21 MB