Середня ціна у ЄС, за даними січневого моніторингу січневого моніторингу HEPI (Household Energy Price Index for Europe), становить 6,62 євроцентів за кВт•год. В ЄС ціну на газ обраховують у таких одиницях, щоб споживачам було зручно порівнювати ціни на газ з цінами на електроенергію. За офіційним курсом НБУ на січень це в середньому 18,50 грн за куб.м.
Найнижчі ціні в ЄС - у країнах Східної Європи (колишні соціалістичні республіки) – до 0,5 евро за куб.м. У Західній Європі ціни зазвичай становлять 0,5-1 евро за куб.м.
січень 2016 р., грн за куб.м
Пояснення щодо розрахунків і джерел даних: для ЄС дані цінового моніторингу HEPI (включно із середньою ціною) перерахували з євроцентів за КВТ•год у грн за куб.м за середньозваженим офіційним курсом НБУ на січень 2016 р. і співвідношенням 1 куб.м = 10.607 кВт•год
Джерело: 104.ua за використання даних HEPI (Household Energy Price Index for Europe)
В Україні для населення усіх регіонів, включно із м. Київ та Київською областю діють однакові регульовані роздрібні ціни на газ. Їх встановлює Кабмін для постачальників природного газу, на яких покладено спеціальні обов’язки (ПСО-постачальники). Для визначення середньозваженої ціни на січень використовували встановлені Кабміном на цей період роздрібні ціни із співвідношенням: 60% - за ціною 3,6 грн за куб.м і 40% - за ціною 7,188 грн за куб.м. Отже отримали ціну 5,04 грн за куб.м.
В ЄС зазвичай розрізняють вартість енергії та вартість транспортування газу. Ціновий индекс HEPI враховує обидві ці компоненти, а також ПДВ (податок на додану вартість) та енергетичні податки (за наявності). В Україні у складі роздрібної ціни на газ з податків є тільки ПДВ (оподаткування за ставкою 20%, у складі роздрібної ціни - це 16,7%).
Тарифи на транспортування в Україні встановлюються регулятором НКРЕКП. Вони однакові для всіх споживачів. При цьому тарифи на транспортування розподільними газопроводами можуть значно відрізнятись в залежності від регіону. Проте тариф на транспортування магістральними газопроводами регулятор НКРЕКП розподіляє таким чином, щоб у сумі обидва тарифи для кожного регіону були на одному рівні. На січень 2016 р. це було 73 копійки за куб.м і це менше, ніж у будь-якій з країн ЄС. В середньому в ЄС вартість транспортування в розрахунку на 1 куб.м газу - рівні 5 грн за куб.м (26% роздрібної ціни).
Найбільша вартість транспортування в ЄС абсолютних величинах - 20,22 грн за куб м (30% роздрібної ціни) у Стокгольмі (Швеція). де населення не використовує газ для опалення (цю країну не включали до інфографіки зі складовими цін, яку подано нижче). Найбільша вартість транспортування у відносних величинах - 10,43 грн за куб.м (40%) у Лісабоні (Португалія). Найнижча у ЄС (і в абсолютних, і в відносних величинах) - 1.23 грн (10%) у Естонії, де найменше у ЄС споживання газу (за виключенням Кіпру та Мальти, де природний газ населенням взагалі не споживається).
січень 2016 р., грн за куб.м
Пояснення щодо розрахунків і джерел даних: для ЄС дані цінового моніторингу HEPI (включно із середньою ціною) перерахували з євроцентів за КВТ•год у грн за куб.м за середньозваженим офіційним курсом НБУ на січень 2016 р. і співвідношенням 1 куб.м = 10.607 кВт•год
Примітка. Через округлення сума часток складових ціни може у відносних величинах становити 100 +/- 1 відсоток, а у абсолютних відрізнятись від роздрібної ціни (у межах 1%).
Джерело: Джерело: 104.ua за використання даних HEPI (Household Energy Price Index for Europe)
Структуру діючої ціни на газ в Україні див. тут.
Читайте також:
Тарифи на транспортування природного газу
Хто заробить більше всіх при новій ціні газу для населення
Чому в Україну не приходить інвестор? Відповідь – у ціні на газ