Ваш браузер застарів

Оновіть ваш браузер для покращення безпеки, швидкості та зручності користування сайтом

Оновити браузер

Ціни на газ для побутових споживачів в Україні та ЄС у червні 2019 року

05 липня 2019

Порівнювали роздрібні ціни та їхні складові в європейських столицях. Газ для мешканців Києва втричі дешевший

Середня ціна природного газу для мешканців європейських столиць, за даними моніторингу HEPI (Household Energy Price Index) за червень 2019 р., становить 6.83 євроцента за кВт•год. За співвідношенням 1 куб.м = 10.5 кВт•год  та офіційним курсом НБУ за червень – це в середньому 21.65 грн за куб.м, у ЄС-28 - на рівні 22 грн за куб.м.

В ЄС ціну на газ обраховують у кВт•год. Завдячуючи цьому зокрема зручно порівнювати ціни на газ з цінами на електроенергію

Найнижчі ціні в ЄС — у країнах Східної Європи (колишні соціалістичні республіки) – до 0.5 евро за куб.м. У Західній Європі ціни зазвичай становлять 0.5-1 евро за куб.м.

В Україні для побутових споживачів (населення) усіх регіонів, включно із м. Київ, діють регульовані ціни на газ. Станом на червень 2019 р. - це у м. Київ -  7.27 грн за куб.м,  у середньому в Україні - 7.64 грн за куб.м.

Складові ціни на газ

В ЄС зазвичай розрізняють вартість енергії та вартість транспортування газу. Ціновий индекс HEPI враховує обидві ці компоненти, а також ПДВ (податок на додану вартість) та енергетичні податки (за наявності).

 

Складові роздрібних цін на газ (з податками та зборами)

домогосподарства, червень 2019 р., грн за куб.м

Складові роздрібних цін на газ (з податками та зборами)

РОЗРАХУНКИ. Роздрібні ціни для домогосподарств за співвідношенням  1 куб.м = 10.5 кВт•год та офіційним середньозваженим курсом НБУ за червень 2019 р. 2989,08 грн = 100 євро. Через округлення сумма складових може відрізнятись від роздрібної ціни

ДЖЕРЕЛА.104.ua за даними: Київгазенержи (вартість газу) і регулятора НКРЕКП (транспортні тарифи) для України; HEPI (Household Energy Price Index) - середні та для інших країн за виключенням даних для Стокгольму (Швеція), де газ не використовується для опалення, а роздрібна ціна складає 75,20 грн за куб.м із співвідношенням складових 38:31:10:20

Джерело: 104.ua за використання даних HEPI, Київгазенержи, НКРЕКП

Вартість енергії складається з оптової ціни газу та вартості послуг постачальника. Ці компоненти в ЄС та інших країнах Східної Європи на графіках - ринкові.

В Україні вартість енергїї природного газу для побутових споживачів регулює КабМін. Станом на червень для визначення вартості газу застосовуються чотири параметри, ціна визначається за найнижчим з них. У червні 2019 р. ціна становила 5.69 грн за куб.м, з яких 14 копійок - послуги постачальників природного газу, на яких покладено спеціальні обов’язки (ПСО-постачальники).

Тарифи на транспортування та розподіл в Україні встановлюються регулятором НКРЕКП. При цьому тарифи на транспортування розподільними газопроводами можуть значно відрізнятись в залежності від регіону. Проте вартість транспортування в Україні значно нижча, ніж будь-де в ЄС.

У середньому в ЄС вартість транспортування для населення в розрахунку на 1 куб.м газу - на рівні 6 грн за куб.м (28% кінцевої ціни). Найнижча вартість транспортування в ЄС - у Литві та Естонії з найменшим в ЄС споживанням газу (за виключенням країн, де природний газ населенням взагалі не споживається). Однак навіть там це 1.44-1.76 грн за куб.м, що більш ніж удвічі більше, ніж в Україні. Найвища вартість транспортування - у Швеції (понад 20 грн за куб м), де населення не використовує газ для опалення (цю країну не включали у діаграму зі складовими цін, яку подано нижче). У країнах східної Європи вартість транспортування складає до 5.5 грн за куб.м.

– 1.5-2 грн за куб.м, найбільша  - у Швеції (понад 20 грн за куб.м), де населення не використовує газ для опалення (цю країну не включали до діаграми зі складовими цін, яку подано нижче). У странах Східної Європи вартість транспортування складає для населення  до 5.5 грн за куб.м.

В Європі на податки в структурі роздрібної ціни газу для домогосподарств у середньому припадає 26%, а саме 10% - енергетичні податки, 16% - податок на додану вартість (ПДВ). В Україні застосовуються тільки ПДВ - оподаткування відповідно до Податкового кодексу за ставкою 20%, у складі роздрібної ціни – це 16.67%.

Читайте також:
Ціни на природний газ
Тарифи на транспортування природного газу