Ваш браузер застарів

Оновіть ваш браузер для покращення безпеки, швидкості та зручності користування сайтом

Оновити браузер

Промисловість vs населення: вимушена і справжня енергоефективність

27 квітня 2017

За матеріалами Відкритої дискусії з проблем ринку газу, проведеної Регіональної газовою компанією (РГК) 19 квітня 2017 року м.Київ

Промисловість

За 13 років споживання газу в промисловості скоротилося більш ніж в три рази: з 34,48 млрд куб в 2003 році, до 11,08 млрд куб в 2011 році.

Найбільші темпи скорочення споживання газу зафіксовані на цементних заводах (в 26 разів), в електрогенерації (в 16 разів) у металургії (в 5 разів) і на хімічних комбінатах (майже в 4 рази). У 2003 році саме ці галузі були основними споживачами природного газу в країні-на них припадало 2/3 з тих обсягів газу, які були потрібні всій промисловості.

Чітка тенденція на скорочення використання газу в промисловості пояснюється двома факторами. Перший: зміна технологій, для того щоб замінити дорогий газ на дешеві енергоносії. Наприклад, у металургії це пиловугільне вдування, в електрогенерації також був зроблений акцент на вугіллі. Другий фактор: спад виробництва. У минулому році дійшло до того, що через проблеми зі збутом більшість підприємств цементної і хімічної галузі кілька разів повністю зупиняли виробництво.

Споживання газу в Україні в 2003-2016 р.р.
Легенда
  • Україна
  • Населення
  • Промисловість

Населення

Темпи скорочення використання газу в побуті на порядок відстають від показників промислового сектора. У період з 2003-2016 рр населення зменшило споживання газу на третину - з 16,44 млрд куб до 11,89 млрд куб.м.

Така різниця пов'язана з цінами на газ. До 2014 року ціну газу для населення штучно утримували на заниженому рівні, тому ледь помітні коливання в обсягах споживання від року до року пов'язані в основному з кліматичними змінами - яка видалася зима, тепла або холодна. Починаючи з 2014 року ціну газу для населення почали підвищувати, особливо відчутний стрибок був в квітні 2015 року - що відразу позначилося на обсягах споживання.

Як наголошується в дослідженні VOX Ukraine, якщо в 2014-му близько половини економії (0,63 млрд куб) було пов'язано з аномально теплою зимою, а фактор подорожчання склало близько 40% (0,55 млрд куб), то в 2015 році фактор ціни проявив себе набагато вагоміше - через нього споживання газу скоротилося на 2,1 млрд куб.м щодо показників 2013 року.

Але в 2016 році ситуація вирівнялася - і це стало наслідком по-перше, похолодання, а по-друге, пов’язане з вадами системи субсидування, які знищили фінансові стимули до економії газу.

Наслідки

Діюча система тарифоутворення для газорозподільних компаній побудована на перехресне субсидування, коли для промисловості встановлюють тарифи вище, ніж для населення. Таким чином, промисловість частково дотує занижені, соціальні тарифи для населення.

За даними директора групи компаній РГК Олександра Притики, за останні 13 років в цій групі компаній збільшилася як протяжність, так і складність розподільних мереж.

Саме в групі компаній РГК  також зросла кількість обслуговуваних споживачів газу серед населення -  на 425 тис домогосподарств. За цей же час на 19% зменшилася кількість підприємств, юридичних осіб, які використовують газ.

Тобто число донорів скорочується, а реципієнтів - навпаки, стає все більше.

 «Тарифи на транспортування газу майже незмінні протягом останніх трьох років. В цей же час газ дорожчає, зростає і ускладнюється газорозподільна мережа, збільшується число абонентів серед населення, і скорочується серед компаній, юридичних осіб. Якщо зараз, вчасно не використовувати регуляторні походи, газорозподіл чекає колапс », - сказав Олександр Притика.