Зовнішні газопроводи житлового будинку.
Перш ніж газ буде використаний у газовому обладнанні будинку, він проходить через зовнішню розподільну і внутрішньобудинкову мережу газопроводів. Запірним пристроєм, що відключає будинок від зовнішніх газорозподільних мереж є запірна засувка, яка зазвичай розміщена ззовні, на газопроводі, що прокладений на одній зі стін будинку. Ця засувка, як правило, і є лінією розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності. Розподільні газопроводи, що розташовані до неї, є в користуванні, господарському віданні або власності газорозподільного підприємства ‒ оператора газорозподільних систем (оператора ГРМ). А газопроводи і обладнання за нею є спільним майном співвласників багатоквартирного будинку.
Власники внутрішньобудинкових систем газопостачання (побутові споживачі, співвласники будинку, балансоутримувачі, управителі) відповідають за експлуатацію та стан цих систем, забезпечують їхню належну експлуатацію згідно з чинним законодавством (Правилами безпеки систем газопостачання) або укладають відповідний договір із суб’єктом господарювання, який має дозвіл на виконання таких робіт.
Межа балансової належності визначається згідно з Кодексом газорозподільних систем (Постанова НКРЕКП від 30.09.2015, № 2494) за ознаками права власності, господарського відання або користування на газові мережі і підтверджується актом розмежування балансової належності. Межа експлуатаційної відповідальності, як правило, збігається з межею балансової належності, але за домовленістю сторін може бути перенесена.
Складовими внутрішньобудинкової системи газопостачання є газопроводи, запірна арматура, квартирні прилади обліку газу (газові лічильники) або загальний будинковий вузол обліку газу, газові прилади (побутові плити, водопідігрівачі, опалювальні котли).
Система газопостачання будинку, як і будь-яка інженерна мережа, потребує постійного обслуговування. Самостійне втручання в систему газопостачання, ремонт чи заміна газових приладів мешканцями будинку категорично забороняються. Тому проводити планове технічне обслуговування (ПТО) чи ремонтні роботи в системі газопостачання будинку може лише організація, що має дозвіл на такі види робіт відповідно до меж балансової належності та розподілу експлуатаційної відповідальності між оператором ГРМ та споживачем.
Обов'язком власника внутрішньобудинкових газових систем є укладення відповідних актів розмежування і експлуатаційної належності з оператором ГРМ. При цьому необхідно знати, що згідно з Кодексом газорозподільних систем у разі відсутності юридичного підтвердження власності газові мережі мають бути передані в користування оператору ГРМ.
У договорі на ПТО повинні бути визначені взаємні зобов'язання сторін щодо безпечної експлуатації будинкових систем газопостачання, порядок їхнього технічного обслуговування, відповідальність за додержання умов договору згідно з чинним законодавством, у тому числі за якісне і своєчасне проведення технічного обслуговування системи газопостачання, а також відповідальність за допущені збитки, що завдані власнику внаслідок нещасних випадків чи аварій, викликаних неналежним обслуговуванням систем газопостачання та газових приладів. Такий договір має типову форму.
У процесі експлуатації системи газопостачання виконавець робіт з технічного обслуговування системи газопостачання будинку повинен проводити такі види робіт:
Головну небезпеку під час експлуатації системи газопостачання становлять витоки газу, що можуть з'явитися на будь-якому різьбовому чи зварювальному з'єднанні або в газових приладах та призвести до вибуху газу. Тому велику увагу приділяють саме щільності системи.
Планове технічне обслуговування передбачає такі основні види робіт:
Повний перелік та періодичність виконання робіт наведений у Положенні про технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання.
Про усі види робіт, що можуть проводитися в системі газопостачання, мешканці будинку повинні бути сповіщені завчасно.
Чинна нормативна документація у сфері газопостачання регламентує права і обов'язки кожного з учасників газового ринку, у тому числі і споживачів газу.
Зокрема, відповідно до Правил постачання природного газу споживач зобов'язаний:
До законодавчо встановлених прав споживача, відповідно до Правил постачання природного газу, відноситься таке:
Захист прав споживачів природного газу – фізичних осіб регулюється Законом України "Про захист прав споживачів".
Оператор ГРМ своєю чергою відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання в належному стані та будівництво газорозподільної системи; забезпечує максимальну економічність, оптимальність та надійність роботи ГРМ, розробку оптимальних технологічних режимів роботи системи для безперебійного та безаварійного газопостачання споживачів; здійснює контроль якості фізико-хімічних характеристик та показників природного газу, який передається з ГРМ. Інші обов'язки оператора ГРМ викладені в Кодексі газорозподільних систем.
Важливим елементом внутрішньобудинкової системи газопостачання є вузол обліку природного газу.
Порядок організації приладового обліку газу, правила введення його в експлуатацію та повірки регулюються такими документами:
Визначення об'єму фактичного споживання газу повинно здійснюватися на межі балансової належності між оператором ГРМ і побутовим споживачем. Таким чином, якщо ця межа буде проходити по засувці на вводі розподільного газопроводу до будинку, то в якості показань комерційного вузла обліку будуть прийматися показання обладнання побудинкового обліку, встановленого на межі балансової належності.
Пам'ятайте! Недотримання основних правил експлуатації систем газопостачання може мати непоправні катастрофічні наслідки для співвласників багатоквартирного будинку та їхнього спільного майна.