Ваш браузер застарів

Оновіть ваш браузер для покращення безпеки, швидкості та зручності користування сайтом

Оновити браузер

Облгаз як Оператор ГРМ: для чого він потрібен

18 липня 2019

За матеріалами спецпроекту Економічної правди

 

 

1. Як Облгаз став Оператором ГРМ і для чого він потрібен?

Облгази в Україні виникли в середині минулого століття в період масової газифікації. Вони створювалися для побудови газорозподільних мереж і їх експлуатації. Облгази відповідали за весь комплекс робіт з безпечного та безперебійного постачання газу споживачам - і доставка та продаж.

У 2015 році облгази були реформовані за європейською моделлю: від них відокремили функцію продажу газу. Торгівлею зайнялися спеціальні компанії-постачальники, після чого облгази перетворилися в операторів газорозподільних мереж (ГРМ). Тепер їхня робота - виключно доставка і розподіл газу по мережах, від магістральних газопроводів до кожного споживача.

50 тис фахівців, які працюють в компаніях-операторах ГРМ, підтримують мережі та обладнання в робочому стані, приймають аварійні виклики і усувають аварійні ситуації, що часто загрожують життю і здоров'ю людини, надають послуги та консультації в центрах обслуговування клієнтів.

Аварійно-диспетчерська служба операторів ГРМ 104 забезпечує безпеку споживачів - так само, як служба МНС 101 рятує людей під час пожежі або стихійних лих, або служба швидкої медичної допомоги 103 допомагає людям, які захворіли.

2. Що таке газорозподільні мережі?

Це 347 тис км розподільних газопроводів і 63 тис одиниць обладнання. Ця інфраструктура потрібна для того, аби газ міг потрапляти в житлові будівлі споживачів.

Газ в магістральних трубопроводах перебуває під високим тиском. Перш ніж потрапити до споживача, він понижується спочатку до середнього, а потім — до низького. Газове обладнання споживачів працює з газом низького тиску.

3. Навіщо обслуговувати мережі?

Оператори ГРМ обслуговують мережі. Щоб газ прийшов в оселю, необхідно створювати тиск в мережі. Спеціалісти операторів ГРМ регулюють цей тиск, що створює рух газу до споживача.

У газорозподільних мережах налічується десятки тисяч одиниць обладнання. Тиск у мережі змінюється залежно від сезону та обсягів споживання. Від точності гідравлічного розрахунку залежить, чи буде достатнім тиск на обладнанні споживача.

4. Кому належать мережі?

Найбільш масово газорозподільні мережі будувалися у 1960-1970-х роках. Для їх будівництва та обслуговування створювалися управління з експлуатації газових мереж або газконтори. Після будівництва мережу приймали в експлуатацію і ставили на баланс газконтор.

У 1990-х роках газконтори були корпоратизовані і перетворилися на ПАТ "Облгаз", а згодом були приватизовані. При цьому у 1998 році голова "Нафтогазу" Ігор Бакай, намагаючись утримати контроль над розподілом газу, пролобіював заборону приватизації самих мереж.

Свій розрахунок Бакай, професійний розквіт якого припав на президентську каденцію Леоніда Кучми, вибудовував на фундаменті належності контрольних пакетів акцій більшості облгазів саме "Нафтогазу", яким він керував.

Однак після переходу влади від Кучми до Януковича пріоритети змінилися: акції облгазів почали переходити в приватні руки.

Проте контроль цей примарний: ще на стадії первинної приватизації облгазів мережі були вилучені з переліку приватизованого майна і наразі залишаються на балансі облгазів для того, щоб ті їх обслуговували.

Зараз ситуація із статусом мереж неоднозначна. Більшість з них мають статус державної власності, але є комунальні мережі, кооперативні, які належать місцевим спільнотам, і приватні.

5. Чому оператори ГРМ — це природна монополія?

Усі споживачі мають у своєму помешканні одну лінію електромереж, по одній трубі з холодною і гарячою водою, трубу з газом та один стояк каналізації. Нема жодного сенсу прокладати в кожну квартиру додаткову лінію електропередач чи ще одну каналізаційну трубу. Компанії, що обслуговують цю інфраструктуру, є природними монополістами.

Діяльність природних монополістів регулює держава через НКРЕКП. Комісія має повний доступ до інформації стосовно операторів ГРМ. Вона ж своїми постановами визначає обсяги тарифної виручки для кожної газорозподільної компанії. Востаннє тарифи на розподіл газу встановлювалися наприкінці 2015 року.

6. Ми із сусідами самі платили за газопровід! Це наша труба! Чому ми повинні платити за доставку газу?

Це одне з дискусійних питань. Оператори ГРМ пояснюють необхідність плати за доставку газу тим, що українські споживачі отримують газ з родовищ на сході і заході України та з-за кордону.

Кожен споживач сплачує 56 коп за доставку кубометра газу. У цих копійках є складова на обслуговування всіх газорозподільних мереж. Якщо споживачі не платитимуть за обслуговування газопроводу, він швидко вийде з ладу.

7. Ми заберемо свій газопровід і будемо самі його обслуговувати!

Для цього необхідно виконати умови та отримати ліцензію на розподіл газу. Зокрема — забезпечити цілодобову роботу аварійної служби, найняти фахівців для забезпечення безперебійної роботи та ремонту обладнання, створити сервісні служби для клієнтів.

Не дивно, що вартість обслуговування для споживачів буде високою. Саме тому оператори ГРМ не втомлюються повторювати, що простіше і дешевше найняти газорозподільну компанію, яка здійснює професійне обслуговування мереж.

8. Ми платимо за більше 7 грн за куб м. Хіба цього мало?

Оператори ГРМ не продають газ, а лише доставляють його споживачеві. Газорозподільна компанія з кубометра газу отримує лише 56 коп. Ці кошти йдуть на обслуговування мережі, регулювання тиску, зарплати працівникам, пальне для аварійних служб, ремонти та встановлення лічильників.

Однак 56 коп не покривають усіх витрат газорозподільних підприємств. Ціни на товари та послуги, що купують оператори ГРМ, зростають, а вартість їх послуг не змінюється.

Наприклад, коли в грудні 2015 року затверджувалися тарифи на доставку газу, дизельне пальне для роботи аварійно-диспетчерської служби коштувало 21,24 грн за літр. Зараз — 32,42 грн за літр. Мінімальна зарплата за цей період зросла утричі, а фінансування зарплат залишилося на тодішньому рівні.

9. А де діваються гроші на державні мережі? Там же шалені мільйони!

Щороку на розвиток мереж витрачається 300 млн грн. Ці кошти НКРЕКП виділяє з тих 56 коп, які споживачі сплачують за доставку газу. На рік виходить 10 млн євро на 347 тис км мереж. Це 24 грн на один кілометр газопроводу на місяць. Цього ледь вистачає для аварійного ремонту окремих ділянок мереж і заміни зношеного обладнання.

10. Коли мені нарешті встановлять лічильник безкоштовно?

Наприкінці 2018 року Верховний Суд зобов'язав газорозподільні компанії встановлювати лічильники за тарифні кошти.

Проте газорозподільні компанії стверджують, що в тарифі на розподіл газу недостатньо грошей на встановлення індивідуальних лічильників.

У цифрах їх позиція виглядає так: для забезпечення обліком 3 млн споживачів потрібно 6-7 млрд грн, тоді як НКРЕКП передбачає не більше 0,5 млрд грн на рік.