Ваш браузер застарів

Оновіть ваш браузер для покращення безпеки, швидкості та зручності користування сайтом

Оновити браузер

II УКРАЇНСЬКИЙ ГАЗОВИЙ ФОРУМ: запитання та відповіді

24 жовтня 2016

Сайт 104.ua як комунікатор між усіма учасниками газового ринку зібрав запитання від споживачів газу. Учасникам форуму було запропоновано відповісти на 10 запитань, які набрали найбільше лайків на сторінці сайту на Фейсбуці. До вашої уваги ці запитання та відповіді на них від професіоналів газового ринку.

Михайло Бно-Айріян, директор з клмунікацій і міжнародного співробітництва НЕК "Укренерго", екс-директор департаменту стратегічного планування та європейської інтеграції Міненерговугілля

На мій погляд, в Україні ще ніхто з державних органів не готовий до нормальної реалізації такого великого проекту, як масштабна система субсидій з монетизацією. Адже проблеми с поверненням субсидій виникли саме через те, що пообіцяли монетизацію, а потім передумали.

Монетизація пільг це дуже складний процес. По-перше тому, що їм складно управляти і організувати, адже виникає питання, як вести облік коли видають гроші, потрібно вивести живі гроші з системи взаємозаліків. По-друге, держава повинна мати ресурс для монетизації субсидій. А з огляду на постійний дефіцит і проблеми з бюджетом, думаю, в уряді зрозуміли, що на сьогоднішньому етапі такого ресурсу немає.

Загалом ідея монетизації нормальна, але в міністерствах, оцінивши сили зрозуміли, що не зможуть цього року реалізувати цей проект – адже мова йде про 11 млрд грн. Але рано чи пізно ми до цього прийдемо, так як повинні стимулювати людей не споживати багато.

Що стосується можливості того, чи повториться ситуація з поверненням невикористаних субсидій наступного року, проте на мій погляд, така можливість цілком вірогідна.

Відповідь з анкети (автор не вказаний)

Субсидія – це державна допомога. Споживач повинен отримувати достатній рівень державної допомоги, а не надлишковий. Якщо споживач скорочував витрати газу, щоб сформувати та потім монетизувати залишок субсидії, то він мав за ціль заробити на цьому. На безоплатній державній допомозі заробляти не можна.

Відповідь з анкети (автор не вказаний)

Не гнівіть Бога.

Ігор Прокопів, президент ПАО «Укртрансгаз»

Сьогодні в Україні існує 120 сертифікованих лабораторій, в яких визначають показники природного газу. З них  65 в «Укртрансгазі», плюс де-кілька в  кожному облгазі . Всі вони атестовані з урахуванням вимог законодавства.  Споживачі можуть написати запит  з  проханням надати  інформацію з цього приводу, проте тайни  ніхто не робить. На сайті «Укртрансгазу» та облгазів  в спеціальному розділі, який так і називається - «Якість газу», де друкуються паспорти фізико-хімічних показників блакитного палива. За допомогою автоматичних потокових хроматографів визначаються показники  газу в режимі реального часу.  Перевірки проводяться щоденно. Якість газу в Україні така сама, як у Європі.  Споживач має право звернутися з вимогою позапланової перевірки, якщо в нього є будь-які сумніви. У транспортувальників немає технічної можливості якось змінювати  показники  природного газу.

Відповідь з анкети (автор не вказаний)

Якщо додавати в газ повітря, то отримаємо не природний газ, а вибухонебезпечну суміш. Якість газу будь-хто може перевірити в сертифікованих лабораторіях.

Ігор Насалик, міністр Енергетики та вугільної промисловості

Про яку конкуренцію на газовому ринку може йти мова, допоки існує монополія НАК "Нафтогаз України"? Лише той факт, що "Нафтогаз" укладає більшість контрактів на постачання газу в Україну, найяскравіше демонструє відсутність конкурентоспроможності на газовому ринку. Інакше всі ці моменти формував би ринок, а не монополіст. Закон «Про ринок природного газу» є, а от про ринок за таких умов говорити складно.

Ми вже напрацювали зміни до закону «Про ринок природного газу», які передбачають демонополізацію НАКу. Перш за все, потрібно вилучити «Укргазвидобування» із структури «Нафтогазу». Це має бути окрема структура у державній власності.  Далі: що в НАКу робить «Укртрансгаз»,»Укртранснафта», «Чорноморнафтогаз»? Потрібно чітко  розділити всю діяльність - видобуток («Укргазвидобування»), транспортування (перевести у державні структури), розподіл. Тільки за таких умов ми зможемо не лише говорити про газовий ринок та конкуренцію, а й створювати їх крок за кроком.

Олександр Притика, директор Регіональної Газової Компанії

Головне, що наразі гальмує ринкові змінив секторі поставок газу для населення – це колосальний обсяг субсидій, які фактично заміняють гроші. Близько 60% грошового потоку в цьому секторі приходиться на клірингові взаєморозрахунки в рамках системи субсидій. Але вся система клірингових розрахунків по ТКЕ і ринку населенню зав’язана на НАК «Нафтогаз України», який фактично вибірково регулює ці потоки. Тому жоден газовий трейдер, який захоче зайти на цей ринок, не  зможе працювати незалежно, адже йому необхідно купувати газ у НАК «Нафтогаз України». Вирішити цю проблему можливо лише після того, як уряд, Міністерство фінансів змінять існуючий підхід до надання субсидій – найкращим варіантом була б їх монетизація. Тільки після цього зможемо говорити про створення дійсно ринкових умов.

Але є ще декілька аспектів – наприклад, умови діяльності постачальників газу на ринку обслуговування населення. Постачальники отримують 1%  від встановленої урядом немалої ціни на газ. Тобто, в результаті реформи газового ринку, а саме розділення функцій постачання та розподілу газу, коли були створені окремі постачальні компанії, для них забули виділити кошти в регульованій ціні газу – забули, що для того, щоб вони повноцінно виконували свої функції постачання газу їм необхідні кошти. Тому бажаючих працювати на таких умовах небагато.

Роман Опімах, виконавчий директор Асоціації газодобувних компаній України

Для того, щоб не виникало питань про те, наскільки ціна на газ завищена, наскільки вона реальна, потрібно створити торгову, інформаційну платформу - біржу - яка давала б споживачам можливість ознайомиться з дійсно ринковою ціною газу.

Андрій Мизовець, президент асоціації «Газові трейдери України»

Зараз ціна газу для населення майже ринкова. У всякому разі, на ринку промислового споживання газ продають майже за такими ж цінами, що встановив Кабінет міністрів для населення.

Роман Опімах, виконавчий директор Асоціації газодобувних компаній України

Собівартість видобутку газу в залежності від родовища, від складності його розробки коливається від $130 до $210. Крім того не можна забувати і про державний податок (ПДВ) в розмірі 20%.

Що стосується транспортування газу, то тарифи на цю діяльність визначає і затверджує НКРЕКП, і вони індивідуальні для кожного регіону України.

Доповнення відповіді від редакції сайту 104.ua

Тарифи на транспортування та розподіл газу встановлюються регулятором НКРЕКП окремо для Оператора ГТС (Укртрансгазу) та кожного Оператора ГРМ (газорозподільних компаній).Ці тарифи однакові для  усіх споживачів певного регіону (території обслуговування Оператором ГРМ) та сплачуються незалежно від вибору постачальника.

Для побутових споживачів (населення) на теперішній час ці тарифи включено до роздрібної ціни на газ. Середньозважений загальний тариф (включає магістральне транспортування та розподіл природного газу) становить 732,70 грн за 1000 куб.м. Тобто в середньому в Україні за магістральне транспортування та розподіл газу побутовий споживач сплачує 73 копійки за 1 куб.м.

Докладніше про ці тарифи - читайте у публікації
ТАРИФИ НА ТРАНСПОРТУВАННЯ ТА РОЗПОДІЛ ГАЗУ 

Роман Опімах, виконавчий директор Асоціації газодобувних компаній України

Доставити газ безпосередньо від газовидобувної компанії до кінцевого споживача не вийде, так як неможливо виключити з ланцюжка інших учасників ринку газу. Адже кожне з них виконує свою особливу і по-своєму важливу функцію: транспортування, розподіл, постачання газу.

Щодо вартості транспортування газу дивись доповнення від редакції 104.ua до відповіді на запитання 6.

Сергій Макогон, виконавчий директор ПАТ «Укртрансгаз»

Два тижні тому НАК «Нафтогаз України» підготував План заходів щодо впровадження в Україні обліку природного газу в одиницях енергії. Його реалізація дозволить змінити комерційний облік газу при видобутку, транспортування та постачання з використанням кВт•год.

План складається з 11 етапів. Це і підготовка нових нормативно-правових документів, що стосуються обліку газу і його фізико-хімічних показників, розробка нових і модернізація існуючих засобів вимірювань. За Планом, впровадження нової системи обліку передбачено з II кварталу наступного року.

Відповідь з анкети ( автор не вказаний)

Автор питання плутає розподільну компанію і компанію-постачальника. Облгаз це розподільна компанія, природна монополія, тому її діяльність регулюється НКРЕКП - госрегулятором, і таким чином обмежується її монопольний вплив. Пряма альтернатива - друга газова труба - це дорого, та й нерозумно. Звичайна світова практика для природних монополій - нацькувати на них держрегулятор. Для цього цей орган повинен бути незалежним і компетентним.

Андрій Мизовець, президент асоціації «Газові трейдери України»

На ринку газу для промисловості влітку ціни були трохи нижче, ніж встановлені урядом для населення. Але трейдерам перекритий вихід на «населенческий» ринок газу - там монополія «Нафтогазу», тому немає конкуренції. Населення зможе вибирати з декількох постачальників, коли для усіх них будуть створені рівні, ринкові умови.

Відповідь з анкети ( автор не вказаний)

Альтернатива облгазам – скраплений газ.

Ігор Насалик, Міністр Енергетики та вугільної промисловості

«Нафтогаз України» - це саме той монополіст, який унеможливлює формування конкурентного газового ринку. Лише вилучення із «Нафтогазу України» таких структур, як «Укртрансгаз» та «Укргазвидобування» дозволить створити ринок, який буде привабливим для інвестора і, відтак, конкурентоспроможним.

Олег Витик, генеральний директор компанії  Effective Investments

«Нафтогаз» потрібен для того, щоб збирати гроші з усього ринку. Всі йому платять. Проте, у НАКу мільярдні збитки!

Відповідь з анкети ( автор не вказаний)

НАК потрібен для отримання кредитів та позик міжнародних організацій та перекладання їх повернення на плечі споживачів.