19.01.2018 / 15:57

72% боргів за газ сформовані через бюджетні неплатежі

Станом на 1 січня 2018 року загальний борг в рамках поставки газу по ПСО групи компаній РГК сягнув 19,9 млрд грн, з яких 14,4 млрд грн припадає на бюджетну заборгованість з фінансування субсидій.
Бюджетна заборгованість сформувалася протягом останніх двох років, в умовах, коли всі розрахунки по субсидіях на газ проводилися винятково через НАК «Нафтогаз України». Ця компанія стала неформальним кліринговим центром, де в ручному режимі регулюються терміни і обсяги проведення розрахунків по всьому ланцюжку поставки газу населенню. Бюджетна заборгованість сформувалася протягом останніх двох років, в умовах, коли всі розрахунки по субсидіях на газ проводилися винятково через НАК «Нафтогаз України». Ця компанія стала неформальним кліринговим центром, де в ручному режимі регулюються терміни і обсяги проведення розрахунків по всьому ланцюжку поставки газу населенню.

Борг бюджету, який становить 72% від загальної заборгованості групи компаній РГК, сформувався через існуючу до цього часу системи клірингових міжбюджетних розрахунків по субсидіях. Ця система розрахунків створила багатомільярдні борги бюджету перед компаніями-постачальниками, які забезпечують населення газом в рамках ПСО. Така фінансова модель була головною перешкодою для виходу на ринок нових компаній і розвитку конкуренції, без якої неможливе зниження цін на газ для споживачів. 

Бюджетна заборгованість сформувалася протягом останніх двох років, в умовах, коли всі розрахунки по субсидіях на газ проводилися винятково через НАК «Нафтогаз України». Ця компанія стала неформальним кліринговим центром, де в ручному режимі регулюються терміни і обсяги проведення розрахунків по всьому ланцюжку поставки газу населенню.

Саме бюджетна заборгованість по субсидіям стала ключовою проблемою на ринку - на неї припадає дві третини від загального боргу за спожитий населенням газ.

Залишок заборгованості, в розмірі 5,5 млрд грн, складають поточні борги споживачів за відпущений газ.

У травні минулого року група компаній РГК повідомляла, що за результатами опалювального періоду 2016-2017 років рівень розрахунків із НАК «Нафтогаз України» склав 97%.