16.01.2016 / 15:43

Ціни на газ для українців не змінилися, але платіжки уточнять

У рахунках, які виставляють збутові організації, вартість транспортування і розподілу газу буде розділена
Ціни на газ для українців не змінилися, але платіжки уточнять

13 січня під час засідання уряду його глава Арсеній Яценюк заявив, що споживачам почали виставляти рахунки, куди входять витрати на транспортування блакитного палива, що не передбачено чинним законодавством.

Як пояснив голова правління ПАТ "Львівгаз" Володимира Зленка у коментарі "Сегодня.ua", навесні передбачаються зміни в системі нарахування за природний газ. Тобто, в рахунках, які зараз виставляють збутові організації, вартість транспортування і розподілу газу буде розділена.

"Споживач зможе бачити, скільки коштує сам газ, а скільки вартість його транспортування і розподілу", – зазначив він.

Володимира Зленка нагадав, що нововведення передбачені процесом реформування українського ринку до європейських стандартів.

"Як результат, для учасників газового ринку – це визначення прозорих правил гри і створення конкурентного середовища. Для споживача – побудова прозорих відносин з постачальниками послуг. У тому числі, в частині нарахування за спожитий природний газ", – говорить глава ПАТ "Львівгаз".

При цьому він підкреслив, що ціни на газ для українців не змінилися.

"Щоб українські громадяни – споживачі газу не турбувалися, зазначу, що ціни на газ для них з нового року не змінилися і до кінця опалювального сезону мінятися не будуть. Крім того, нагадаю, що вартість газу для побутових споживачів формується не ринком, а встановлюється Кабінетом Міністрів. Так, урядовою постановою № 758 від 1 жовтня 2015 року затверджена вартість природного газу для населення, яка складає 7,188 грн. за куб. м. Для споживачів, які використовують газ на опалення визначено пільгову ціну – 3,6 грн за куб. м, але тільки в період з 1 жовтня по 31 березня і на обсяг, який не перевищує 1200 куб. м. Зараз у кінцевій ціні газу для споживача закладена вартість на його розподіл і транспортування. Це приблизно 5% від ціни. Ці кошти є єдиним джерелом фінансування виробничих потреб газорозподільних підприємств. Вони йдуть на утримання аварійно-диспетчерської служби, ремонт і модернізацію газопроводів, оплату енергоресурсів, установку безкоштовних лічильників, виплату зарплати, податків. Якщо коротко – це заходи, пов'язані з безпечною транспортуванням природного газу та його урахуванням", – пояснив Володимир Зленко.

Нагадаємо, перший етап реформування газового ринку пройшов у липні. Йдеться про запровадження Другого і Третього енергетичних пакетів європейської спільноти. Були розділені функції газорозподільних та газопостачальних підприємств. Як наслідок, за облгазами залишилося обслуговування газопроводів і облік енергоресурсу. А продажем газу і розрахунком із споживачами почали займатися постачальницькі підприємства. При цьому нове законодавство передбачає створення в цьому напрямку повністю вільного ринку. Тобто, таких організацій має бути багато, що дозволить споживачу самому вибирати постачальника.

Наприкінці 2015 року, згідно з прийнятим законом "Про ринок природного газу" НКРЕКП було прийнято ряд нормативно-правових актів, які стали основою для завершального етапу реформ. Вони дозволяють повною мірою заробити ринковим механізмам в відповідності з європейськими стандартами. Власне нова система нарахувань передбачена переходом на нові правила, які роблять умови на ринку більш конкурентними, і виключає надалі вплив облгазу на вибір споживачем постачальника газу.

Джерело: