30.08.2018 / 11:27

Профспілки вимагають від НКРЕКУ невідкладно підвищити зарплати в газорозподілі до рівня, середнього по промисловості

Профспілка працівників газових господарств в черговий раз звертається до НКРЕКУ і уряду з вимогою врахувати в тарифі на розподіл газу підвищення зарплат газовиків до рівня, середнього по промисловості. В разі ігнорування вимог профспілок, працівники галузі можуть почати акції протесту.

При діючих тарифах на газорозподіл рівень заробітної плати газовиків на третину менше, ніж у промисловості, і на 50% відстає від середнього по енергетиці. Такі диспропорції в оплаті праці спровокували відтік кваліфікованих фахівців із газорозподільних компаній - з 2016 року галузь покинули близько 20 тис співробітників.

За результатами 2017 року плинність кадрів в компаніях-операторах газорозподільних мереж (ГРМ) досягла майже 25%. Затверджені в діючих тарифах на розподіл газу витрати на оплату праці штатних співробітників суттєво менші, ніж середні зарплати, що склалися в промисловості на відповідних територіях. Наприклад, в Запорізькій області ця різниця становить 32%, на Львівщині - близько 30%, адже середня зарплата газовиків не перевищує  7 тис грн в місяць.

«Різниця в оплаті праці становить близько 3,5 тис грн. При високому рівні кваліфікації перекоси ще більше, тому йдуть найбільш досвідчені й кваліфіковані фахівці», - сказав глава Профспілки працівників газових господарств Сергій Копанічук.

Ситуацію погіршує специфіка нарахування субсидій для населення, через яку оператори ГРМ половину тарифної виручки отримують не грошима, а у вигляді бюджетних розрахунків, якими неможливо виплатити зарплати.

Останні два роки стан справ погіршився, і вже склалася ситуація, коли фахівці звільняються, а на їхні місця ніхто не приходить. В разі аварійної зупинки ГРП не буде слюсаря який зможе його налагодити та запустити обладнання; не буде зварювальника, який зможе замінити аварійну ділянку газопроводу; при витоку газу в аварійній службі не буде кому його усунути.

 «Підготовка фахівця займає мінімум 2 роки. Враховуючі ситуацію, яка склалась із заробітною платою в газорозподільній галузі, якщо не буде підвищення тарифів, вже через 2 роки не буде кваліфікованих робітників для обслуговування газових мереж», - зазначила технічний директор ПАТ« Запоріжгаз»Тетяна Бузовська.

Профспілка працівників газових господарств починаючі із 2017року неодноразово звертався до Президента України П.О. Порошенка, прем`єр-міністра В.Гройсмана, голів НКРЕКП Д.Вовка та О.Кривенко із проханням встановити операторам ГРМ обґрунтовані тарифи, які можуть забезпечити належну оплату праці працівників.    

Подолати тотальний кадровий голод який склався в галузі та загрожує безпечному газозабезпеченню, можливо, якщо НКРЕКП затвердить економічні обґрунтовані тарифи на газорозподіл, які забезпечать гідний рівень зарплат для працівників галузі. Поки що діючі навчальні бази і система професійної спадкоємності дозволять протягом 3-4 років заповнити кадровий дефіцит в обсязі до 20 тис вакансій.