23.09.2016 / 14:39

Страховий запас для постачальників газу скорочено в п'ять разів

Зменшення обов'язкового страхового запасу з 50% до 10% від місячного обсягу поставки газу дозволить компаніям-постачальникам скоротити накладні витрати - приблизно на 200 грн на кожній тисячі кубометрів.
Страховий запас для постачальників газу скорочено в п'ять разів

Верховна Рада проголосувала за законопроект №3617 «Про внесення змін до закону «Про ринок природного газу». Таким чином, верхня планка страхового запасу для компаній-постачальників обмежена 10% від місячного обсягу їх поставок, замість діючої вимоги резервувати 50%.

Умови і обсяг формування страхового запасу єдині для всіх учасників газового ринку.

Конкретний обсяг страхового запасу в затверджених рамках (до 10%) щорічно застосовує Кабінет міністрів.

У жовтні 2015 року уряд мав намір ввести страховий запас в розмірі 100% від запланованої поставки на наступний місяць. Після консультацій і переговорів, з 1 січня 2016 року Кабінет міністрів все ж встановив норматив страхового запасу в 50%.

Представники НАК «Нафтогаз Україна» регулярно піднімають питання про перегляд розміру страхового запасу для тих чи інших учасників газового ринку. Наприклад, пропонувалося зобов'язати формувати такий запас всіх постачальників, які забезпечують газом бюджетну сферу, ТКЕ і населення. Крім того, було запропоновано варіант про підвищеному розмірі страхового запасу для імпортерів газу.

За оцінками експертів, при нормі 50% страхового запасу газ для споживачів дорожчає на 250 грн за тисячу кубометрів - через відволікання оборотних коштів підприємств-постачальників. Тобто, при зниженні норми до 10% ціна газу повинна зменшиться на 200 грн за тисячу кубометрів.

 

Джерело: