20.10.2017 / 18:11
Наталія Левченко, Директор ТОВ «Миколаївгаз Збут»:

Без роботи ПСО-постачальників зупиниться весь ринок

«Без ПСО-постачальників споживачі не отримають субсидій та газу, а підприємства - грошей»

Підтримати 42 1
Наталія Левченко, директор ТОВ «Миколаївгаз Збут» Наталія Левченко, директор ТОВ «Миколаївгаз Збут» ФОТО: 104.ua

Існує думка, що компанії, які постачають газ населенню, просто реалізують його. Але без роботи ПСО-постачальників зупиниться весь ринок. Споживачі не отримають субсидій та газу, а весь ланцюжок підприємств - грошей.

Компанія «Миколаївгаз Збут» - постачальник, на якого покладені спеціальні зобов'язання (ПСО-постачальник). Зокрема, з постачання газу населенню за встановленою Кабміном ціною. У нас 313 тисяч клієнтів.

Ми виконуємо величезну роботу по нарахуванню пільг і субсидій, пов'язаних з оплатою поставки природного газу. Місцеві органи соціального захисту не виконують адміністрування субсидій. Тому з впевненістю можна сказати, що без роботи «Миколаївгаз Збуту» субсидії просто не будуть нараховуватися.

80%
домогосподарств в Миколаївській області є одержувачами субсидій

Приблизно 80% домогосподарств в Миколаївській області є одержувачами субсидій. Наша компанія щомісяця надає документальне підтвердження вартості природного газу, переданого споживачам, які мають пільги і субсидії.

Наші співробітники працюють з 23 управліннями соціального захисту по всій Миколаївській області. Вони ж щомісяця складають 232 акти звірки взаєморозрахунків між бюджетами різних рівнів. До виконання цього завдання кожен місяць залучаються абсолютно всі співробітники «Миколаївгаз Збуту» на цілий тиждень.

30%
комісії банків сплачує "Миколаївгаз Збут"

«Миколаївгаз Збут» оплачує 30% комісії банків за споживачів при оплаті газу. Це від 3 до 10 грн. за квитанцію. Зазначу, що в місяць ми обробляємо 258 тисяч платежів. Зараз ми співпрацюємо з 19 банками і їх філіями по всій Україні. Оплатити поставку газу можна так само онлайн-платежем або поштовим переказом.

Раніше Кабмін зменшив розмір комісій банків за прийом платежів від населення з 1% до 0,3%. А банки переклали ці витрати на споживача. І вони почали оплачувати постачання газу один раз в 2-3 місяці, формуючи заборгованість.

Ми, як постачальник газу, ведемо єдиний облік споживання газу населенням. На підставі цих даних ми формуємо і подаємо номінацію на наступний місяць. Це обсяг газу, який знадобиться нашим клієнтам. Без подачі номінації споживачі просто не отримають газ.

«Миколаївгаз збут» так само підтримує комунікації зі споживачем. В першу чергу, це контакт-центр, який працює не тільки зі зверненнями, а й виконує цілий ряд сервісних функцій по прийому показань, заявок тощо.

40 000
клієнтів користуються "Особистим кабінетом"

А також - сервіс «Особистий кабінет», доступний для всіх наших споживачів на сайті підприємства. У ньому містяться персоніфіковані дані споживача, обсяги споживання газу, стан розрахунків за особистим рахунком. Сьогодні цим сервісом користується близько 40 тисяч наших клієнтів і ми продовжуємо працювати над збільшенням їх числа.

Кожен споживач щомісяця отримує рахунок за постачання газу. Їх друк обходиться «Миколаївгаз Збуту» в 174 тис. грн. в місяць. У ньому міститься вся інформація про споживання, газове обладнання і кількості спожитої енергії в кубометрах, кіловатах і гігакалоріях.

Перехід споживачів від розрахункових книжок до рахунків був дуже складним. Але тепер ми маємо можливість інформувати клієнтів про важливі для них зміни.

Відзначимо, що «Миколаївгаз збут» так само забезпечує 100% споживачів ключовою інформацією про послуги в сферах енергетики і комунальних послуг. Вартість друку і доставки такої продукції клієнтам обходиться «Миколаївгаз збуту» приблизно в 500 тис. грн. на рік.

Одним з важливих питань для нас, як постачальника-ПСО, є належний рівень взаєморозрахунків з оптовим продавцем газу, компанією НАК «Нафтогаз України». Це як розрахунки живими грошима, так і розрахунки по пільгах та субсидіях.

«Миколаївгаз Збут» не розпоряджається всім обсягом коштів, що надходять від населення. Всі платежі розподіляються між НАК «Нафтогаз України», «Укргазвидобуванням», «Укртрансгазом», «Миколаївгазом» в той же день. ПСО-постачальник тільки розраховує формулу розподілу коштів і подає її уповноваженому банку і НКРЕКУ. Всі бажаючі можуть дізнатися її на сайті компаніі–постачальника.

3 - 6 місяців
складає затримка фінансування субсидій з держбюджету

При розрахунках за нарахованими пільгами та субсидіями фінансування з держбюджету затримується на 3 - 6 місяців. Це призводить до штучного нарощування боргів ПСО-постачальника перед оптовим продавцем. Ми отримуємо штрафні санкції за несвоєчасність розрахунків. На жаль, ми є заручниками цієї ситуації.

Єдиним джерелом фінансування діяльності «Миколаївгаз збут» є торгова надбавка постачальника. Вона встановлюється Кабінетом міністрів України. З квітня 2017 року максимальна надбавка може бути не вище 2,5% від закупівельної ціни природного газу НАК «Нафтогаз України». Для «Миколаївгаз збут» - це 2,13% від роздрібної ціни або 12 копійок в вартості кубометра газу для споживача. Раніше, з жовтня 2015 року «Миколаївгаз збут» отримував менше 9 копійок з кубометра газу.

Якщо в торговельній націнці продавця враховувати вартість позикового капіталу, необхідного для розрахунків, інвестиційну складову, інфляцію, вартість матеріалів, робіт, послуг, то її величина повинна складати не менше 9%. Тільки в цьому випадку ми зможемо говорити про суттєве поліпшення якості послуг.