19.06.2018 / 14:51

Хто влаштував харківський котел

«Відсутність гарячої води у спекотному червні виводить з себе не тільки киян. У містах Харківської області це також гостра проблема. Не оформляючи документи на поставку газу тепловикам, НАК "Нафтогаз України" дає можливість "Укртрансгазу" оформити ці обсяги газу як несанкціонований відбір газу із системи (небаланс), який необхідно нібито усунути, закрити - за рахунок послуг балансування.За два з половиною роки ситуація з небаланси розрослася до масштабів країни. Її заручниками стали усі регіони, в яких опалення і постачання гарячої води забезпечують підприємства теплокомуненерго.»

Підтримати 8 2
Дмитро Новицький, голова правління ПАТ "Харківгаз" Дмитро Новицький, голова правління ПАТ "Харківгаз"

Зараз вона раптом отримала додатковий, потужний заряд негативу, після якого комунальникам простіше навісити на свої котельні замки і не потрапляти на очі городян.

Справа в тому, що поки вони витягують з городян по гривні заборгованість за гарячу воду і тепло, щоб розрахуватися за газ від НАК "Нафтогаз України", стало відомо, що керівництво цієї найбільшої державної газової компанії обсипало себе золотим дощем - вони отримали премії в сотні мільйонів гривень.

Гаразд би, якщо такі премії менеджери Нафтогазу роздавали собі з прибутків. Насправді у державного газового холдингу існують приховані мільярдні збитки, пов'язані з поставками газу для тепловиків.

Зараз ці збитки усіма способами перекидають на газорозподільні компанії, для яких це загрожує фінансовим крахом.

"Харківгаз" першим зіткнувся з цією проблемою, і ми на власному досвіді відчули можливості державного газового монополіста, і наслідки протистояння з ним.

Спочатку, коли в листопаді 2015 року було прийнято новий Кодекс ГТС і з'явилися такі терміни як номінація, алокація, нічого не віщувало біди.

Центральна фігура Кодексу, оператор ГТС - "Укртрансгаз" - будучи неповороткою бюрократичною машиною, деякий час продовжував працювати по-старому, і "Харківгаз" справно транспортував газ тепловикам.

Перший дзвінок пролунав у грудні 2016 року. Тоді НАК "Нафтогаз України" не завів номінацію на газ для одного з великих теплових підприємств Харківської області.

Хоча держава зобов'язує Нафтогаз продавати газ тепловим компаніям для виробництва тепла і гарячої води для населення по "соціальній" ціні (ціна ПСО), яка нижча за ринкову.

"Харківгаз" продовжував доставляти цієї теплової компанії газ: зима, тепла потребують сотні багатоповерхівок, лікарні і школи.

До того ж, як правило, правоохоронні органи трактують відключення взимку тепломереж від газу як диверсію, що тягне за собою порушення кримінальних справ проти співробітників облгазів.

Після чого, за підсумками грудня, "Харківгаз" отримав від "Укртрансгазу" акт про небаланси з коефіцієнтом 1,2 (на обсяг газу, який використовували тепловики), і виставив теплової компанії рахунок на небаланс з коефіцієнтом 2 (коефіцієнти використані строго по Кодексу ГТС ) - загальна сума до оплати склала 85 млн грн.

До чого це надалі призвело:

- теплова компанія в судах довела, що спожитий нею в грудні газ відноситься до поставок НАК "Нафтогаз України" в рамках ПСО, і не є небалансами;

- "Харківгаз" наростив 1) борг перед "Укртрансгаз" за небаланс, який насправді таким не є; 2) свої податкові зобов'язання та змушений був оплатити в бюджет ПДВ на суму понад 14 млн грн;

- потім, в результаті судових тяжб теплова компанія збанкрутувала. Частина її обладнання та котелень була втрачена, тому що їх не підготували до роботи в зимовий час. Місцеві органи влади в терміновому порядку почали переводити багатоповерхові житлові будинки на індивідуальне опалення.

Дальше - більше. У травні 2017 року «Укртрансгаз» надіслав "Харківгаз" оформлені заднім числом акти небалансів за інші місяці минулого опалювального періоду, і виставив рахунки за спожитий тепломережами газ.

Маючи за плечима досвід грудня 2016 року і судові рішення, ми вже не стали виставляти небаланс тепловикам - адже це фактично поставки газу з ресурсу Нафтогазу, що і підтвердив суд.

З тих пір клубок таких "небалансів" тільки наростає - і в травні цього року "Укртрансгаз" заявив про те, що облгази заборгували йому за послуги балансування майже 26 млрд грн.

Оператор ГТС в такій ситуації підіграє НАК "Нафтогазу України", будучи частиною цього холдингу, дочірньою компанією. Навіщо такий розвиток подій НАК "Нафтогаз України"?

Мета НАК "Нафтогаз" - маніпулюючи поставками газу, видаючи їх за допомогою "Укртрансгазу" за неіснуючі послуги по балансуванню, для поліпшення своїх фінансових результатів.

Держава зобов'язала НАК "Нафтогаз України" продавати газ тепловим компаніям по "соціальної" ціною, яка нижча за ринкову і становить 4,9 грн за куб.м.

Не оформляючи документи на поставку газу тепловикам, НАК "Нафтогаз України" дає можливість "Укртрансгазу" оформити ці обсяги газу як несанкціонований відбір газу із системи (небаланс), який необхідно нібито усунути, закрити - за рахунок послуг балансування.

Потім "Укртрансгаз" для закриття "небалансів" купує газ вже за комерційною ціною (10,6 грн за куб.м в квітні цього року ) - у того ж НАК "Нафтогаз України". А потім виставляє облгазам рахунки за балансування з комерційною ціною газу, помноженої на коефіцієнт 1,2.

Так відбувається завищення фінансових показників НАК "Нафтогаз України", менеджмент якого звітує про успішне управлінні своєю компанією, отримуючи мільйонні зарплати і премії.

Висновок. За два з половиною роки ситуація з небаланси розрослася до масштабів країни. Її заручниками стали усі регіони, в яких опалення і постачання гарячої води забезпечують підприємства теплокомуненерго.

У сірій зоні опинилися суми нарахувань і неплатежів на мільярди гривень. І для того, щоб розчистити ці "авгієві стайні", без судових розглядів не обійтися. Інакше відмити цю сферу від накопичених "небалансів" неможливо.

Джерело: