29.09.2015 / 10:40

Якісне газопостачання неможливо без економічно-обгрунтованих тарифів

«Справедливі, економічно-обгрунтовані тарифи це запорука безаварійного та безперебійного газопостачання. Вони дозволять встановити гідну заробітну плату працівникам газорозподільних підприємств. Нарешті, з’явиться можливість повної модернізації газотранспортної системи, а також облаштування її елементами автоматизації для приведення до європейських стандартів»

Підтримати 29 0
Заступник голови правління – головний інженер ПАТ «Івано-Франківськгаз» Ігор Височанський. Заступник голови правління – головний інженер ПАТ «Івано-Франківськгаз» Ігор Височанський.

Товариство по газопостачанню та газифікації «Івано-Франківськгаз» є типовим представником облгазів. Для такого висновку достатньо проаналізувати паспортні дані інших підприємств галузі – наприклад , протяжність газових мереж (у нас це понад 15тис км.), їх структуру, тощо  (і тут вона типова). Особливістю є те, що ПАТ «Івано-Франківськгаз» цє одне із найстаріших вітчизняних підприємств з газопостачання та газифікації України. Історія газового господарства Прикарпаття починається із 1873 року, а це понад 140 років. За ці роки  розвиток газових мереж Івано-Франківської області продовжувався, будувалися розподільчі газопроводи в містах, селах, а також міжселищні газопроводи.

Кількість газифікованих населених пунктів на Івано-Франківщині

Джерело: ПАТ «Івано-Франківськгаз»

 

Станом на сьогоднішній день рівень газифікації Івано-Франківської області природним газом є один з найвищих по Україні (понад 95%). Природним газом користується понад 392 тис.побутових споживачів (населення) в 600 населених пунктах області. Протяжність газових мереж складає понад 15тис.км., а також експлуатується 1030 газорозподільних пунктів, 2059 газорегуляторних пунктів шафового типу, 368 тис лічильників газу, а це 94% від загальної кількості абонентів.

Жахливий стан газотранспортної системи

Технічний стан розподільних газопроводів та споруд на них як для «Івано-Франківськгаз» так і для будь-якого газорозподільного підприємства є основним показником, який характеризує безпечну, безаварійну і надійну їх експлуатацію. При цьому особливо важливо  своєчасне та якісне визначення технічного стану розподільних газопроводів та споруд на них, амортизаційний термін яких закінчився, а також тих, на яких були виявлені витоки газу, наскрізні корозійні пошкодження, тощо, так як від своєчасного виявлення та усунення тих чи інших порушень, напряму залежить безпека наших абонентів.

Протяжність газопроводів, що вичерпали амортизацію,  по «Івано-Франківськгазу» складає 1 940 км. (а це 20% від загальної протяжності розподільних газопроводів), із них технічно-непридатних експлуатується 860км. (а це 9% від загальної протяжності розподільних газопроводів). Кожен із цих 860км. газопроводів являє собою потенційну небезпеку, що може призвести до непередбачуваних наслідків.

Технічний стан розподільних газопроводів «Івано-Франківськгазу»
Легенда
  • Газопроводи с вичерпаною амортізацією
  • Технічно непридатні газопроводи
  • Капітально відремонтовані газопроводи

Джерело: ПАТ «Івано-Франківськгаз»

При цьому в тарифі на транспортування є наявні кошти на заміну біля 20км. газопроводів, а це лишень 2% або в 40 разів менше від тієї протяжності газопроводів, що необхідно міняти вже зараз.

Наше товариство заходить в цьогорічний опалювальний період з виконанням запланованих заходів інвестиційної програми на рівні менше 50%. А існуючий рівень тарифів дозволяє виконувати роботи лише по ліквідації незначних аварійних ситуацій.

Тому, для забезпечення належного функціонування газотранспортної системи необхідний жорсткий підхід до перегляду тарифів та встановлення їх на рівні економічно-обгрунтованих. Без цього за 5 років протяжність технічно-непридатних газопроводів зросте до позначки понад 1500 км. (а це біля 10% всієї протяжності газопроводів, що експлуатуються), і відносно яких необхідно буде ставити питання щодо виведення їх з експлуатації.

Темпи зростання замортизованого майна (газопроводи та споруди на них) з року в рік в середньому у 4 – 5 разів перевищують темпи їх заміни та ремонту. Така ситуація складається внаслідок недостатності коштів, необхідних на фінансування робіт по забезпеченню експлуатаційної діяльності товариства у цілому, у тому числі і утриманні системи газопостачання у належному технічному стані.

Кадрова проблема

Незважаючи на такий вкрай важкий стан на сьогоднішній день, основну функцію та завдання – а це забезпечення безаварійного та безперебійного газопостачання з газорозподільних підприємств ніхто не знімав, не знімає і знімати не буде. Забезпечують цю функцію наші працівники, яких, в порівнянні із нормативною чисельністю, в «Івано-Франківськгазі» лише 70% від необхідної кількості (норма 1038 працівників, факт 733).

І та мізерна кількість працівників, які ще залишилися, працюють на ентузіазмі. Адже рівень середньої заробітної плати працівників, зайнятих в експлуатації, складає 2 740грн, , а це рівно 50% від середній зарплаті по галузі, яка становить 5 442грн.

Як бачимо, в реальності, газорозподільні підприємства стикнулися не тільки із старими та зношеними газопроводами і спорудами на них, але і далеко недостатньою чисельністю працівників, в першу чергу які зайняті безпосередньо в експлуатації, рівень заробітної плати яких, як вже було озвучено, на 50% менший від середнього по галузі. Постає логічне питання – яким шляхом їх утримувати? Як стимулювати?

Ось реальний приклад з досвіду нашої компанії. Щороку, в рамках співпраці з Національним технічним університетом нафти і газу, «Івано-Франківськгаз» старається відібрати кращих студентів-випускників для їх подальшого працевлаштування в управліннях газового господарства. Кількість студентів є різною, до 45, як це було в 2013 році. Проте, буквально протягом перших місяців роботи – максимум до півроку, в нас залишається працювати 3-5 працівників. Проте є Товариства, де кадрова ситуація на сьогоднішній день є ще складнішою, аніж в «Івано-Франківськгазі». Так, згідно інформації колег із ПАТ «Хмельницькгаз», в товаристві із необхідної нормативної чисельності 2012 працівників, які зайняті в експлуатації, фактично працює 726 (36%); або в ПАТ «Волиньгаз» при нормі 2070 осіб, працює 520 (25%); ПАТ «Львівгаз» - при нормі 3240 осіб працює 1570 (48%),

Єдине рішення

Враховуючи те, що єдиним джерелом доходів на фінансування експлуатаційної діяльності, у тому числі і інвестиційних програм, є доходи, отримані за діючими тарифами з урахуванням фактичних обсягів, то для повного забезпечення діяльності газорозподільчих компаній, з року у рік, є серйозна недостача коштів. Так, за останні роки, затверджені тарифи покривають фактичні обґрунтовані витрати в середньому лише на 70-75%. Така ситуація складається внаслідок значного спаду обсягів споживання природного газу у порівнянні з обсягами затвердженими у тарифах, вже на протязі кількох років. Зокрема, на протязі останніх трьох років різниця між фактичними обсягами та обсягами, що затверджені у тарифах в межах ПАТ «Івано-Франківськгаз» склала 606 млн куб.м., а це 21%. В зв’язку з цим, протягом трьох останніх років товариство отримало збиток у сумі понад 200 млн грн.

Тому необхідні справедливі, економічно-обгрунтовані тарифи, як запорука безаварійного та безперебійного газопостачання. Вони дозволять встановити гідну заробітну плату працівникам газорозподільних підприємств. Нарешті, з’явиться можливість повної модернізації газотранспортної системи, а також облаштування її елементами автоматизації для приведення до європейських стандартів.

Джерело: