18.10.2017 / 10:32

Ми підтримуємо демонополізацію ринку

«На ринку мають з'явитися нові гравці»

Підтримати 2 0
Ігор Прокопів, заступник Міненерговугілля Ігор Прокопів, заступник Міненерговугілля ФОТО: ukrgasgorum.org

Є два джерела газу для забезпечення потреб населення. Укргазвидобування, яке видобуває 13,9 млрд. куб. м., а також імпортний газ – 3,7 млрд. куб. м. Ціна останнього формується за принципом імпортного паритету.

Ми підписали меморандум з МВФ, розробили формулу і затвердили її постановою Кабміну №187 («Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу» - ред.). Згідно неї міністерство енергетики мало опублікувати ціну газу на наступні 12 місяців. За нашими розрахунками, ціна мала зрости на 17,6%. Прем’єр поставив задачу - проаналізувати постанову і з’ясувати справедливу ціну для населення.

Аналітика показала наступній речі. Сьогодні ми формуємо ціну по формулі імпортного паритету «хаб плюс». Ціна на газ формується ніби він куплений на хабі в Німеччині, транспортується через три країни і імпортується на західному кордоні, що додає вартість входу в українську ГТС (12,47 дол./тис. куб. м – ред.). Так Україна і купує 3,7 млрд. куб. імпортного газу. Таку ж ціну застосували і для «Укргазвидобування».

Але якщо б державна компанія продавала свій газ за кордоном, то вартість її газу в Україні мала б бути нижчою на 50 дол. тис. куб. Для цього від ціни газу на хабі треба відняти 32 дол. за вихід з ГТС та 18 дол. транспортних витрат. Це десь 130 доларів за тис. куб. м

4120 грн
справедлива ціна газу для українців

Для того, щоб визначити справедливу ціну на газ для населення нам треба враховувати внутрішній видобуток за ціною «хаб мінус» та імпорт – «хаб плюс». В результаті ми отримали 4120 грн. тис. куб. це і є справедлива ціна для українців. Адже «Укргазвидобування» свій газ до Європи не експортує.

До того ж 80 – 90% імпортного газу є російським. Він не транспортується ані Німеччиною, ані Чехією. Фактично, газ виходить за межі України і одразу повертається назад с території Словаччини. Ми змушуємо українських споживачів платити за уявний вхід в Українську ГТС. Це 12,47 дол. на кожній тисячі кубометрів. Це вище ринку в три – чотири рази.

Україна має змогу імпортувати по реверсу 40 млн. куб. на добу. Тобто, ми можемо купити 1,2 млрд. куб. м на місяць. А весь необхідний обсяг придбати влітку за найнижчою ціною і використати наші сховища, які заповнені максимум на 50%.

1200 грн. за тис. куб. м
собівартість газу внутрішнього видобутку

Собівартість газу внутрішнього видобутку складає 1 200 грн. за тис. куб. «Укргазвидобування» продає його з рентабельністю 400%. Якою має бути рентабельність держкомпанії за нової ціни? 500 - 600%? «Укргазвидобування» сплатить податки до державного бюджету. А що робити простим українцям? Зростання заборгованості населення на 1 січня поточного року склало 337% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Якщо ми піднімемо вартість газу до 8000 грн., то будемо його просто дарувати!

Тепер відносно ринку. Враховуючи субсидії, вже зараз 10 млрд. куб. газу немає кому купити. Ми просто його даруємо. Для цього і існує покладення спеціальних обов’язків і встановлюється регульована ціна. Я думаю, що Україна ще п’ять років потребуватиме роботи великого трейдера, яким є НАК «Нафтогаз України», який буде збалансовувати систему в державі, поки не утвориться повноцінний ринок.

Секретаріат Енергетичного співтовариства пропонує дати можливість «Укргазвидобуванню» продавати  газ напряму будь-якому ліцензіату, який готовий постачати газ для потреб населення. Список постачальників, що не можуть відмовити в постачанні газу населенню залишиться, але повинні з’явитися нові гравці. До того ж, відпаде посередницька маржа «Нафтогазу», яка збільшить можливості для конкуренції.

Зараз, компанії що постачають газ населенню отримують націнку в 2,5 відсотки. Всі розрахунки свідчать про те, що вона має бути більшою. Ми пропонуємо встановити націнку на газ для населення до 10%. Це тільки пропозиція до обговорення, але, сподіваємось, що за таких умов з’являться нові постачальники газу для населення. 

Ми підтримуємо демонополізацію ринку, «Укргазвидобування» має бути вільним у виборі покупця своєї продукції. Але все це неможливо без монетизації пільг на рівні споживача. На жаль, ми не бачимо суттєвого зниження споживання газу населенням. Тобто, система субсидій в нинішньому вигляді не стимулює споживачів економити