31.07.2017 / 17:20

Утримання труби схоже на утримання будинку

«В більшості країн плата за розподіл газу обчислюється від приєднаної потужності, а не від кубічних метрів.»

Підтримати 211 22
Дмитро Вовк, голова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Дмитро Вовк, голова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг

Зараз в рахунках за газ споживачі сплачують дві основних складових: ціну самого газу та вартість його розподілу та збут.

Близько 7 грн - це ціна газу та податки. Близько п’яти гривень отримують НАК «Нафтогаз України» та ПАТ «Укргазвидобування». Ще більше гривні – йде до держбюджету у вигляді ПДВ.

85 копійок з кожного куба сплачується за послуги розподілу природного газу та його збут. Ці гроші розподіляються між ПАТ «Укртрансгаз» та облгазами. Національна комісія має вплив лише на ці 85 копійок.

Ми зробимо два різних рахунки: за куби та за утримання труби. Ціна газу буде сплачуватись за обсяги споживання: скільки спожив – стільки сплатив. Люди мають розуміти, що постачальника можна змінити і тут можлива конкуренція.

А утримання труби буде сплачуватись впродовж року. Ці кошти йдуть на утримання «великої» труби ГТС – ПАТ «Укртрансгаз» та «маленької» труби – облгази. Вартість розподілу газу – це послуга операторів ГРМ. Це природна монополія і вона регулюється комісією.

Чому ми хочемо зробити цю плату фіксованою? Тому що 90% витрат «Укртрансгазу» та облгазів є постійними і не залежать від обсягів споживання. Так само, як ви отримуєте зарплату – рівними сумами щомісяця. І ваша зарплата не збільшується напередодні відпустки і не знижується взимку.

Найближча аналогія – квартплата. Утримання труби схоже на утримання будинку. Розмір вашої квартплати залежить від площі квартири. Чим більша площа - тім більша плата. Хтось залишається на роботі дев’ять годин, хтось 12, хтось живе на дачі – але всі постійно сплачують квартплату за утримання будинку. Навіть, якщо вони були у відпустці в іншій країні.

Так само і з газом. Газ це товар, який вже доставлено до вашої квартири. Він доступний вам 24 години 365 днів на рік. Були ви вдома, чи поїхали за місто або у відпустку. Саме ця послуга буде сплачуватись в окремому рахунку за транспорт.

Витрати на утримання газопроводів визначаються приєднаною потужністю підключень. Саме тому в більшості країн плата за розподіл газу обчислюється від приєднаної потужності, а не від кубічних метрів.

Для визначення розміру плати за підключення ми обрали приєднану потужність за типорозміром лічильника. Чому?

  • Прозорість – будь-який споживач може самостійно визначити приєднану потужність. Вона вказана на самому лічильнику. Тут немає можливості для зловживання, адже лічильники занесені в базу.
  • Зрозумілість – потужність рівномірна взимку і влітку. Не потребує жодних маніпуляцій.
  • Справедливість та недискримінаційність - хто створює витрати, той за них і сплачує.

Ми відмовились від підходу розрахунку приєднаної потужності за параметрами обладнання. Тому що її неможливо перевірити. Всі лічильники внесені в базу, вказана їх потужність – ці дані можна легко перевірити.

Для всіх побутових споживачів передбачено трирічний перехідний період. Вони можуть адаптуватися, встановити інший лічильник і платити суттєво менше.

Наша кінцева мета – це замовлена потужність. Щоб люди сплачували тільки за необхідну і використану ними потужність. Але це стане можливе лише після встановлення лічильників з дистанційним обліком.

І наостанок. Всі мають розуміти, що в кінцевому підсумку за все сплачують або платники тарифів (rate payers) або платники податків (tax payers). Інших джерел не передбачено.