08.11.2016 / 17:40

Завдання регулятора — зробити ринок газу конкурентним

«В першу чергу почнемо роботу над проблемою, яку можна назвати режимом полулібералізаціі газового ринку»

Підтримати 1 2
Дмитро Вовк, голова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Дмитро Вовк, голова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг

Доповідь на ІІ Українському газовому форумі, який відбувся у Києві 12–13 жовтня 2016 р.

Текст з «Дзеркало Тижня», Алла Єрьоменко

Верховна Рада нарешті ухвалила закон про НКРЕКП. Це забезпечує регулятору функціональну і фінансову незалежність. За останній рік багато наших ідей, які повністю відповідають найкращим практикам і Закону "Про ринок природного газу", не були втілені через те, що були втручання в функціональну незалежність роботи регулятора. Як тільки закон буде підписано (і він набере чинності), ми плануємо в першу чергу розпочати роботу над проблемою, яку можна толерантно назвати режимом напівлібералізації газового ринку. Наше завдання як регулятора — зробити ринок газу конкурентним. Якщо сегмент ринку постачання газу для промислових споживачів лібералізований, то в сегменті населення та підприємств теплокомунальної енергетики, навіть зі збереженням існуючої системи субсидій, до 50% ринку може бути конкурентним. Щоб зробити конкурентним решту ринку, треба працювати спільно з урядом і Мінсоцполітики над монетизацією субсидій. Оскільки ми як регулятор втратили прямі інструменти з адміністративного визначення цін на газ, то другий блок, який нас цікавить, це ті природні монополії, на які ми впливаємо. По-перше, оператор газотранспортної системи України ПАТ "Укртрансгаз". Необхідно, щоб рішення, яке ми прийняли торік щодо стимулюючого тарифоутворення, дійсно запрацювало. Для цього важливо, щоб було врегульовано питання щодо транзиту газу українською ГТС після 2019 р. Це було б дуже позитивно для країни, для компанії та споживачів. Для споживачів це означатиме зменшення ставки із сьогоднішніх 12,47 дол. (тариф на вхід у ГТС. — А.Є.) відповідно до зменшення регуляторної бази капіталу. Для компанії це означатиме, що нарешті вона буде вільною в своїй операційній діяльності. Ще одно природна монополія, на яку ми маємо безпосередній вплив, — це розподіл природного газу. У нас є два питання.

Перше — це формула, за якою сьогодні розраховується тариф на розподіл газу (облгазами. — А.Є.). Усі знають, що сьогодні діє формула "витрати+". Щоб перейти до стимулюючого тарифоутворення, необхідне рішення Верховної Ради щодо власності мереж. Без нього ми не можемо перейти до стимулюючого тарифоутворення для цих учасників ринку. 

Друге питання — яким чином цей тариф збирається? На нашу думку, треба переходити до процедур потужності. Для деяких споживачів такий перехід може бути болісним на першому етапі у зв'язку з тим, що протягом останніх 20 років відбувалася деградація мереж, і у багатьох споживачів є надлишкові потужності, за які необхідно буде сплачувати. Тож споживачі з невеликим споживанням газу змушені будуть платити більше, однак споживачі з великим споживанням газу платитимуть менше. Зараз у кількох регіонах ми реалізуємо пілотний проект, який охоплює 40 тис. споживачів, які виокремлені в кластери (категорії). У цих споживачів встановлено прилади для дистанційного зчитування інформації з приладів обліку. Реалізація цього пілоту дозволить нарешті зняти питання прозорості нарахувань, дасть розуміння балансу газу, розмірів технічних втрат газу в мережах. Також цей проект дасть можливість зрозуміти, якими є операційні витрати на персонал, а їх дуже складно проконтролювати, допоможе скоротити витрати на паливо.

І найважливіше — дасть змогу розрахувати потребу в фінансуванні при реновації чи реконфігурації мереж. Тож цей проект стане прологом для запровадження "смартгрід" у розподілі газу. Це європейська практика, коли IT-рішення є найбільш доцільними і ефективними для оптимізації виробництва. От наші пріоритети. Сподіваюся, що через рік, коли ми знову тут зберемося, мине вже півроку, як відбудеться повна лібералізація ринку природного газу. КМУ вже не визначатиме ціну на газ для побутових споживачів, на ринку буде конкуренція по всьому ланцюжку, монетизація пільг, а тариф для "Укртрансгазу" буде встановлено, виходячи з реальної, а не прискореної амортизації.

Джерело: