10.01.2017 / 13:34

Ціни на газ для побутових споживачів в Україні та ЄС у грудні 2016 року

Порівнювали роздрібні ціни та їхні складові в європейських столицях. У грудні 2016 року ціна природного газу для мешканців Києва була майже втричі меншою за середню у столицях країн ЄС.

Середня ціна у ЄС, за даними січневого випуску моніторингу HEPI (Household Energy Price Index for Europe) цін для домогосподарств за грудень 2016 р., становить 6.16 євроцента за кВт•год (зниження на 7% проти січня 2016 р. , коли відповідний індекс становив 6.62 євроцента за кВт•год). В ЄС ціну на газ обраховують у таких одиницях, щоб споживачам було зручно порівнювати ціни на газ з цінами на електроенергію. За співвідношенням 1 куб.м = 10.607 кВт•год  та офіційним курсом НБУ за грудень – це в середньому 18.05 грн за куб.м (у січні – 18.50 грн за куб.м).

Найнижчі ціні в ЄС — у країнах Східної Європи (колишні соціалістичні республіки) – до 0.5 евро за куб.м. У Західній Європі ціни зазвичай становлять 0.5-1 евро за куб.м.

Роздрібні ціни на газ в Україні, ЄС і РФ

грудень 2016 р., грн за куб.м

Пояснення до розрахунків і джерел даних: для ЄС дані цінового мониторингу HEPI (включно з середньою ціною) перерахували з євроцентів за кВт•год у грн за куб.м  за співвідношенням 1 куб.м = 10.607 кВт•год. та среднім офіційним курсом НБУ за грудень 2016 р. 2762.94 грн = 100 євро, для РФ - регульовану ціну для населення Москви - за курсом 4.22 грн = 10 російські рублі.

Джерело: 104.ua за використання даних HEPI, Мособлгазу

В Україні для населення усіх регіонів, включно із м. Київ та Київською областю діють однакові регульовані роздрібні ціни на газ. Їх встановлює Кабмін для постачальників природного газу, на яких покладено спеціальні обов’язки (ПСО-постачальники). З травня 2016 р. встановлено єдину ціну для населення – 6.879 грн за куб.м (у січні 2016 р. діяли ціни – 3.60 і 7.188 грн за куб.м, в середньому - 5.035 грн за куб.м).

Складові ціни на газ

В ЄС зазвичай розрізняють вартість енергії та вартість транспортування газу. Ціновий индекс HEPI враховує обидві ці компоненти, а також ПДВ (податок на додану вартість) та енергетичні податки (за наявності).  В Україні у складі роздрібної ціни на газ з податків є тільки ПДВ (оподаткування за ставкою 20%, у складі роздрібної ціни – це 16.67%).

Тарифи на транспортування в Україні встановлюються регулятором НКРЕКП. При цьому тарифи на транспортування розподільними газопроводами можуть значно відрізнятись в залежності від регіону. Проте тариф на транспортування магістральними газопроводами регулятор НКРЕКП розподіляє таким чином, щоб у сумі обидва тарифи для кожного регіону були на рівні загального тарифу на транспортування. З квітня 2016 р. загальний тариф на транспортування не змінювався і становив 73.2 копійки за куб.м. Це менше, ніж у будь-якій з країн ЄС. В середньому в ЄС вартість транспортування в розрахунку на 1 куб.м газу - на рівні 5 грн за куб.м (1.72 євроцентів за кВт•год, 28% роздрібної ціни).

Найбільша вартість транспортування в ЄС абсолютних величинах – 20.42 грн за куб м (30% роздрібної ціни) у Стокгольмі (Швеція). де населення не використовує газ для опалення (цю країну не включали до інфографіки зі складовими цін, яку подано нижче). Найбільша вартість транспортування у відносних величинах – 9.07 грн за куб.м (37%) у Лісабоні (Португалія). Найнижча в ЄС (і в абсолютних, і у відносних величинах) – 1.39 грн (12%) в Естонії, де найменше в ЄС споживання газу (за виключенням Кіпру та Мальти, де природний газ населенням взагалі не споживається).

Складові цін на природний газ для населення європейських столиць

грудень 2016 р, грн за куб.м

Складові ціни
  • Податок на додану вартість (ПДВ), грн/куб.м
  • Енергетичний податок, грн/куб.м
  • Вартість транспортування, грн/куб.м
  • Вартість енергії, грн/куб.м

Пояснення до даних і джерел

Включно з податками та вартістю транспортування. Вартість енергії складається з оптової ціни на природний газ, маржі трейдера, вартості послуг постачальника. Вартість транспортування включає магістральну транспортування і розподіл.

ЄС - за даними індексу HEPI за грудень 2016 р. (Household Energy Price Index for Europe) за виключенням даних для Стокгольму (Швеція), де газ не використовується для опалення, а роздрібна ціна складає 67.70 грн за куб.м (із співідношенням складових 39:30:11:20). Розрахунки за середнім офіційним курсом НБУ за грудень 2016 р. 2762.94 грн = 100 евро і співвідношенням 1 куб.м = 10.607 кВт•год. 

Україна - за даними МЕРТ (структура ціни) та НКРЕКП (загальний тариф на транспортування).

Джерело: 104.ua за використання даних HEPI, МЕРТ і НКРЕКП

Структуру діючої ціни на газ в Україні див. тут

Читайте також:
Тарифи на транспортування природного газу
Чому в Україну не приходить інвестор? Відповідь – у ціні на газ

Джерело: