Ваш браузер застарів

Оновіть ваш браузер для покращення безпеки, швидкості та зручності користування сайтом

Оновити браузер

Ціни на газ для побутових споживачів в Україні та ЄС у червні 2017 року

20 липня 2017

Порівнювали роздрібні ціни та їхні складові в європейських столицях. Ціна природного газу для мешканців Києва майже втричі менша за середню у столицях країн ЄС

Середня ціна природного газу для мешканців європейських столиць, за даними моніторингу HEPI (Household Energy Price Index for Europe) за червень 2017 р., становить 6.29 євроцента за кВт•год (зростання на 2% за півроку). За співвідношенням 1 куб.м = 10.607 кВт•год  та офіційним курсом НБУ за червень – це в середньому 19.52 грн за куб.м.

В ЄС ціну на газ обраховують у кВт•год, щоб споживачам було зручно порівнювати ціни на газ з цінами на електроенергію

Найнижчі ціні в ЄС — у країнах Східної Європи (колишні соціалістичні республіки) – до 0.5 евро за куб.м. У Західній Європі ціни зазвичай становлять 0.5-1 евро за куб.м.

Роздрібні ціни на газ в європейських столицях

домогосподарства, червень 2017 р., грн за куб.м

Пояснення до розрахунків і джерел даних: для ЄС дані цінового мониторингу HEPI (включно з середньою ціною) перерахували з євроцентів за кВт•год у грн за куб.м  за співвідношенням 1 куб.м = 10.607 кВт•год. та среднім офіційним курсом НБУ за червень 2017 р. 2629 грн = 100 євро

Джерело: 104.ua за використання даних HEPI, КМУ, НКРЕКП

В Україні для побутових споживачів (населення) усіх регіонів, включно із м. Київ та Київською областю діють однакові регульовані роздрібні ціни на газ. Станом на червень 2017 р. - це фактично єдина ціна для населення – 6.9579 грн за куб.м (зростання на 1% проти грудня 2016 р.).

Складові ціни на газ

В ЄС зазвичай розрізняють вартість енергії та вартість транспортування газу. Ціновий индекс HEPI враховує обидві ці компоненти, а також ПДВ (податок на додану вартість) та енергетичні податки (за наявності).

Вартість енергії складається з оптової ціни газу та вартості послуг постачальник. Ці компоненти в ЄС та інших країнах Східної Європи на графіках - ринкові. Для орієнтира оптової ціни на діаграмі нижче подано усереднену спотову ціну на газ на європейському хабі NCG за попередній рік.

В Україні вартість енергїї природного газу для побутових споживачів встановлює КабМін. Станом на червень 2017 р. це 5.07 грн за куб.м, з яких 12 копійок - послуги постачальників природного газу, на яких покладено спеціальні обов’язки (ПСО-постачальники).

Тарифи на транспортування в Україні встановлюються регулятором НКРЕКП. При цьому тарифи на транспортування розподільними газопроводами можуть значно відрізнятись в залежності від регіону. Проте тариф на транспортування магістральними газопроводами регулятор НКРЕКП розподіляє таким чином, щоб у сумі обидва тарифи для кожного регіону були на рівні загального тарифу на транспортування. З початку 2016 р. загальний тариф на транспортування не змінювався і становить 73.2 копійки за куб.м (0.73 грн за куб.м). Це менше, ніж у будь-якій з країн ЄС.

У середньому в ЄС вартість транспортування в розрахунку на 1 куб.м газу - на рівні 5.66 грн за куб.м (29% роздрібної ціни). Найнижча вартість транспортування в ЄС – в Естонії, де найменше в ЄС споживання газу (за виключенням Кіпру та Мальти, де природний газ населенням взагалі не споживається). Проте навіть у цій країні це вдвічі більше, ніж в Україні - 1.44 грн за куб.м. Найбільша вартість транспортування в ЄС 21.76 грн за куб м (30% роздрібної ціни) у Стокгольмі (Швеція), де населення не використовує газ для опалення (цю країну не включали до діаграми зі складовими цін, яку подано нижче).

Складові роздрібних цін на газ (з податками та зборами)

домогосподарства, червень 2017 р., грн за куб.м

Складові роздрібних цін на газ (з податками та зборами)

РОЗРАХУНКИ. Роздрібні ціни для домогосподарств за співвідношенням 1 куб.м = 10.607 кВт•год. та офіціним середньозваженим курсом НБУ за червень 2017 р. 2629,00 грн = 100 євро. Оптова ціна на хабі NCG за офіціними середньозваженими курсом НБУ за 2016 рік  2555,13 грн = 100 доларів США

ДЖЕРЕЛА. Вартість газу в Україні - за даними КМУ, загальний тариф на транспортування в Україні - за даними держрегулятора НКРЕКП. Роздрібні ціни та складові в інших країнах та середня для європейських столиць (без України) - HEPI (Household Energy Price Index for Europe). Європейські ціни  за виключенням даних для Стокгольму (Швеція), де газ не використовується для опалення, а роздрібна ціна складає 72,53 грн за куб.м із співідношенням складових 39:30:11:20

Джерело: 104.ua за використання даних HEPI, КМУ, НКРЕКП

В Європі на податки в структурі роздрібної ціни газу для домогосподарств у середньому припадає 23%, а саме 7% - енергетичні податки, 16% - податок на додану вартість (ПДВ). В Україні застосовуються тільки ПДВ - оподаткування відповідно до Податкового кодексу за ставкою 20%, у складі роздрібної ціни – це 16.67%.

Структуру ціни на газ в Україні  також див. тут

Читайте також:
Тарифи на транспортування природного газу
Чому в Україну не приходить інвестор? Відповідь – у ціні на газ