Ваш браузер застарів

Оновіть ваш браузер для покращення безпеки, швидкості та зручності користування сайтом

Оновити браузер

Розрахунки за спожитий природний газ за новими правилами

10 лютого 2016

Регулятор НКРЕКП удосконалив правила розрахунків побутових споживачів за спожитий природний газ

Розрахунки за спожитий природний газ за новими правилами

ФОТО: 104.ua

У грудні 2015 року набула чинності низка затверджених НКРЕКП нормативних актів, які реалізують вимоги та норми Закону України «Про ринок природного газу» (далі Закон).

Відтепер взаємини Споживача, Постачальника та Газорозподільної компанії регулюються новими Правилами постачання природного газу (далі - Правила), Кодексом газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРМ), типовим договором постачання природного газу та типовим договором розподілу природного газу.

Нарешті, в трикутнику Споживач-Постачальник-Газорозподільна компанія чітко розподілені обов’язки сторін щодо фіксації показань спожитого природного газу на лічильнику за минулий місяць, розрахунку обсягу спожитого газу та виставлення рахунку.

Серед головних змін:

 1. Споживачі зобов’язані щомісяця станом на 1 число фіксувати та передавати Газорозподільній компанії показання лічильника до 5 числа включно. Це стосується усіх без виключення побутових споживачів, у яких встановлений лічильник газу.
 2. Газорозподільна компанія має право й обов’язок щопівроку (не менше ніж один раз в шість місяців) перевірити достовірність та коректність показань наданих Споживачами.
 3. Газорозподільна компанія у разі неотримання показань лічильника від Споживача протягом з 01 до 05 числа, зобов’язана визначити обсяг споживання газу за минулий місяць розрахунковим методом, з використанням групи споживання до якої віднесено Споживача та відповідного визначеного для кожної групи споживання середньостатистичного річного профілю споживання природного газу в розрізі місяців.
 4. Газорозподільна компанія через Оператора ГТС надає Постачальнику фактичні обсяги природного газу за минулий місяць в розрізі кожного Споживача.
 5. Постачальник на основі отриманих від Газорозподільної компанії фактичних обсягів спожитого природного газу виставляє Споживачу рахунок за спожитий у минулому місяці природний газ.

Цю функцію покладено на Газорозподільну компанію та Споживача. Порядок обліку газу для побутових споживачів (населення) визначений у главі 4 розділу ІХ Кодексу ГРМ.

Розрахунковим періодом є календарний місяць (без змін). Тож і рахунок виставляється за повний розрахунковий період – за місяць.

Як визначається обсяг споживання газу

Для Споживачів без лічильників – розрахунки обсягів споживання, як і раніше, проводяться за встановленими Кабміном нормами споживання.

Для Споживачів які розраховуються за лічильниками – розрахунки проводяться згідно пункту 4 глави 4 розділу ІХ Кодексу ГРМ:

«…побутовий споживач, який за умовами договору розподілу природного газу розраховується (з Постачальником – Прим. ред. 104.ua) за лічильником газу, зобов’язаний щомісяця станом на 1 число місяця знімати фактичні показання лічильника газу та до 5 числа (включно) надавати їх Оператору ГРМ (так відповідно до Закону тепер називається Газорозподільна компанія – Прим. ред. 104.ua) у спосіб, визначений договором розподілу природного газу…»

Такі саме строки та терміни зазначені у договорі розподілу. Раніше, до реформи, терміні для передачі показань могли бути різними в залежності від регіону, - відповідно до договору із певною газопостачальною компанією. Відтепер на ринку газу встановлено єдині умови для усіх споживачів.

Договором розподілу встановлено такі способи передачі:

1) через особистий кабінет на сайті Оператора ГРМ (за наявності);
2) за телефоном;
3) на електронну адресу;
4) шляхом зазначення показань у сплаченому рахунку (або квитанції абонентської книжки) Оператора ГРМ (зауважимо, що за такого способу дані в особовий рахунок вноситимуться після розрахунку тож будуть враховані при розрахунку за наступний розрахунковий період);

Можливі ще два способи надання показань, шляхом:
5) відправлення SMS на спеціальний номер Оператора ГРМ;
6) встановлення лічильнику газу, який оснащений засобами дистанційної передачі даних на диспетчерський пульт Оператора ГРМ. Проте такі лічильники дорожчі за звичайні та через це, на жаль, не дуже поширені в Україні.

Згідно абзацу другого пункту 4 глави 4 розділу ІХ Кодексу ГРМ:

«…У разі неотримання Оператором ГРМ до 06 числа місяця, що настає за розрахунковим, показань лічильника газу та за умови, що лічильник газу не оснащений засобами дистанційної передачі даних, фактичний об'єм розподілу та споживання природного газу по об'єкту споживача за розрахунковий період визначається Оператором ГРМ на рівні планового місячного об'єму споживання на відповідний період, що розраховується, виходячи з групи споживання побутового споживача, з урахуванням вимог цього Кодексу. Якщо за підсумками наступного місяця споживач своєчасно надасть покази лічильника газу, формування об'єму розподілу та споживання природного газу за період зазначеного місяця здійснюється з урахуванням наданих показань. Група споживання по кожному об'єкту побутового споживача, який розраховується за лічильником газу, визначається Оператором ГРМ згідно з цим Кодексом. Номер групи споживання зазначається Оператором ГРМ в персоніфікованих даних заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу та в рахунках Оператора ГРМ про сплату послуг за договором розподілу природного газу».

Тобто Оператор ГРМ діє виключно згідно чіткого алгоритму, який прописаний в Кодексі ГРМ – та визначає обсяг споживання кожного споживача на рівні планового місячного об’єму споживання відповідно до середньостатистичного річного профіля споживання природного газу.

Тож, якщо Ви не бажаєте бути «середньостатистичним споживачем» та хочете отримати від Постачальника рахунки за вашими фактичними показаннями – обов’язково щомісяця фіксуйте показання лічильника станом на 1 число та передайте Газорозподільній компанії до 5 числа (включно). Якщо з якихось причин ви не встигли це зробити вчасно  – сплатіть за рахунком, що Ви отримали від Постачальника, але обов’язково впишіть у відривний талон фактичні показання із зазначенням дати зняття.

Згідно вимог Кодексу ГРМ у разі відсутності фактичних показань лічильника обсяг споживання визначається на рівні планового місячного об’єму споживання на відповідний період, що розраховується, виходячи з групи споживання побутового Споживача.

«…Група споживання відображає річний профіль споживання природного газу в розрізі календарних місяців середньостатистичним побутовим споживачем у відповідній групі за ознаками складу газових приладів і пристроїв, категорії будинку (індивідуальний, багатоквартирний) та в окремих випадках з урахуванням опалювальної площі та наявності централізованого гарячого водопостачання. При зміні критеріїв (зокрема зміні приладів або площі), за якими побутовий споживач був віднесений до певної групи споживання, Споживачу буде присвоєна інша група споживання.
На підставі групи споживання побутового споживача та його середньорічного споживання природного газу за останні 12 календарних місяців визначаються планові місячні об'єми споживання природного газу. У разі якщо по об'єкту споживача (та за новими об'єктами споживачів) на дату формування заяви-приєднання до договору розподілу природного газу період фактичного споживання газу менше 12 місяців, планові місячні об'єми споживання природного газу визначаються, виходячи з даних річного обсягу споживання природного газу, визначеного на 1 особу чи 1 м  кв. для відповідної групи споживання…»

Іншими словами, ваш очікуваний обсяг споживання газу (який базується на даних фактичного споживання за попередні останні 12 місяців) має бути помножений на коефіцієнт для відповідного місяця, який обирається згідно річного профілю споживання тієї групи споживання до якої Вас віднесено за характеристиками опалювальної площі Вашого приміщення та кількості і типу газових приладів, що Вами використовуються.

Довідка. Група споживання встановлюється відповідно до типу будинку, в якому мешкає споживач та встановлених газових приладів. Якщо споживач використовує газ для опалення – на визначення групи також впливає опалювальна площа. Якщо у споживача змінилась опалювальна площа чи зміни відбулись у складі встановлених приладів, тоді Оператор ГРМ (газорозподільна компанія) змінює для споживача групу споживання.

Якщо ви новий споживач (немає даних про фактичне споживання за 12 місяців), то згідно Кодексу ГРМ для Вас використовується річний профіль споживання, (з врахуванням кількості зареєстрованих осіб та /чи опалювальної площі).

Групи споживання, річні профілі та встановлені Кодексом ГРМ коефіцієнти наведені нижче.

Слід ще раз підкреслити, у разі недостовірності переданих споживачем показань Оператор ГРМ (Газорозподільна компанія) має право  здійснювати контрольні зняття показів лічильника природного газу споживача і робити це Газорозподільна компанія зобов’язана щонайменше раз на півроку.

Контрольні показання обов’язково фіксуються в базі даних по особовому рахунку Споживача.

При цьому, відповідно до Кодексу ГРМ, якщо на дату контрольного зняття, показання лічильника газу будуть менші, ніж надані споживачем за попередній місяць, то ці контрольні показання вважатимуться фактичними показаннями лічильника природного газу станом на 1 число місяця, в якому знімали контрольні показання (тобто передані споживачем фактичні показання мають бути замінені на контрольні). Це в першу чергу мають враховувати Споживачі, які використовують газ для індивідуального опалення (у т.ч. комплексно та за пільговою ціною в межах встановленого пільгового обсягу у 1200 м3 на опалювальний період).

Групи споживання та річний обсяг споживання природного газу для нових споживачів, куб. м на 1 особу чи 1 кв. м*

Тип будинку

Номер та назва групи споживання

Річний обсяг споживання

Багатоквартирні будинки

1

Абоненти, що використовують газ для приготування їжі (з наявним централізованим гарячим водопостачанням)

54 куб. м 
на 1 особу

2

Абоненти, що використовують газ для приготування їжі (без централізованого гарячого водопостачання)

78 куб. м 
на 1 особу

3

Абоненти, що використовують газ для приготування їжі та/або підігріву води

132 куб. м 
на 1 особу

4

Абоненти, що використовують газ для індивідуального опалення, з опалювальною площею до 64 кв. м включно

20 куб. м 
на 1 кв. м

5

Абоненти, що використовують газ для індивідуального опалення, з опалювальною площею понад 64 кв. м

20 куб. м 
на 1 кв. м

6

Абоненти, що використовують газ для комплексного споживання (індивідуальне опалення та приготування їжі та/або підігрів води), з опалювальною площею до 64 кв. м включно

24 куб. м 
на 1 кв. м

7

Абоненти, що використовують газ для комплексного споживання (індивідуальне опалення та приготування їжі та/або підігрів води), з опалювальною площею понад 64 кв. м

24 куб. м 
на 1 кв. м

Індивідуальні (приватні) будинки

8

Абоненти, що використовують газ для приготування їжі

132 куб. м 
на 1 особу

9

Абоненти, що використовують газ для приготування їжі та/або підігріву води

180 куб. м 
на 1 особу

10

Абоненти, що використовують газ для індивідуального опалення, з опалювальною площею до 50 кв. м включно

28 куб. м 
на 1 кв. м

11

Абоненти, що використовують газ для індивідуального опалення, з опалювальною площею від 50 до 100 кв. м включно

26 куб. м 
на 1 кв. м

12

Абоненти, що використовують газ для індивідуального опалення, з опалювальною площею від 100 до 250 кв. м включно

23 куб. м 
на 1 кв. м

13

Абоненти, що використовують газ для індивідуального опалення, з опалювальною площею понад 250 кв. м

16 куб. м 
на 1 кв. м

14

Абоненти, що використовують газ для комплексного споживання (індивідуальне опалення та приготування їжі та/або підігрів води), з опалювальною площею до 50 кв. м включно

33 куб. м 
на 1 кв. м

15

Абоненти, що використовують газ для комплексного споживання (індивідуальне опалення та приготування їжі та/або підігрів води), з опалювальною площею від 50 до 100 кв. м включно

28 куб. м 
на 1 кв. м

16

Абоненти, що використовують газ для комплексного споживання (індивідуальне опалення та приготування їжі та/або підігрів води), з опалювальною площею від 100 до 250 кв. м включно

26 куб. м 
на 1 кв. м

17

Абоненти, що використовують газ для комплексного споживання (індивідуальне опалення та приготування їжі та/або підігрів води), з опалювальною площею понад 250 кв. м

16 куб. м 
на 1 кв. м

* За відсутності даних про фактичне споживання за останні 12 місяців та для нових споживачів (замовників) річний обсяг споживання газу визначається, виходячи з величини річного споживання на 1 особу чи 1 кв. м відповідної групи споживання. Якщо фактичні дані за останні 12 місяців наявні, то річний профіль – це фактично спожитий за ці 12 місяців обсяг. Затверджено Додатком 1 до Кодексу ГРМ

Коефіцієнти річного профілю споживання, для груп споживання (ГС), по місяцях, %*

№ ГС Січ Лют Бер Кві Тра Чер Лип Сер Вер Жов Лис Гру
1 8,50 7,67 8,49 8,22 8,49 8,22 8,49 8,49 8,22 8,49 8,22 8,50
2 10,70 9,50 10,00 8,40 7,70 6,10 5,70 5,70 7,20 8,30 9,80 11,00
3 10,30 9,10 9,30 8,50 7,70 6,30 6,40 6,50 7,60 9,20 9,30 9,80
4 19,90 16,80 14,30 9,30 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 7,50 13,90 18,30
5 19,90 16,80 14,30 9,30 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 7,50 13,90 18,30
6 16,47 16,35 7,97 7,37 2,47 2,88 2,03 2,60 1,91 5,41 17,35 17,18
7 16,47 16,35 7,97 7,37 2,47 2,88 2,03 2,60 1,91 5,41 17,35 17,18
8 10,70 9,50 10,00 8,40 7,70 6,10 5,70 5,70 7,20 8,30 9,80 11,00
9 10,30 9,10 9,30 8,50 7,70 6,30 6,40 6,50 7,60 9,20 9,30 9,80
10 19,90 16,80 14,30 9,30 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 7,50 13,90 18,30
11 19,90 16,80 14,30 9,30 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 7,50 13,90 18,30
12 19,90 16,80 14,30 9,30 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 7,50 13,90 18,30
13 19,90 16,80 14,30 9,30 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 7,50 13,90 18,30
14 18,70 16,10 12,75 5,32 1,44 1,24 1,29 1,38 2,17 8,08 13,51 18,03
15 18,70 16,10 12,75 5,32 1,44 1,24 1,29 1,38 2,17 8,08 13,51 18,03
16 18,70 16,10 12,75 5,32 1,44 1,24 1,29 1,38 2,17 8,08 13,51 18,03
17 18,70 16,10 12,75 5,32 1,44 1,24 1,29 1,38 2,17 8,08 13,51 18,03

*Місячна частка від планового річного об’єму споживання природного газу. Затверджено Додатком 1 до Кодексу ГРМ

Сума місячних коефіцієнтів в профілі групи дорівнює 100% (див. таблицю нижче). Тож плановий річний обсяг споживання, якщо його розкласти по місяцях відповідно до місячних коефіцієнтів річного профілю, відповідатиме фактичному.

Як розподіляються річні профілі споживання по місяцях

для груп споживання (ГС) 1-17

ГС
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4-5
 • 6-7
 • 8
 • 9
 • 10-13
 • 14-17

Вихідні дані по Споживачу:

a) Фактичне споживання за останні 12 місяців 2500 куб. м.
b) Показання лічильника за січень надані Споживачем 1 лютого та становлять 2000 куб. м.
c) Контрольні показання Оператор ГРМ отримав 15 лютого і вони становлять 2200 куб. м.
d) Споживач використовує газ комплексно, опалювальна площа становить 68 кв. м.
e) Споживач не надав в період з 01 по 05 березня показання лічильника за лютий.

Задача: Розрахувати обсяг споживання газу за лютий 2016 року.

Розрахунок. Визначаємо згідно таблиці номер групи споживання: 15. Абоненти, що використовують газ для комплексного споживання (індивідуальне опалення та приготування їжі та/або підігрів води), з опалювальною площею від 50 до 100 кв. м включно.

Кількість зареєстрованих осіб для такої групи споживання та річні унормовані, згідно таблиці, обсяги споживання на 1 кв. м помешкання до уваги не беруться, оскільки відомий обсяг споживання за останні 12 місяців та фактичне споживання до 15 лютого.

Розрахуємо фактичний об’єм спожитого газу за перші 15 днів лютого згідно показів лічильника, зафіксованих контрольним зняттям показників:

2200 (показання на 15 лютого) – 2000 (показання на 31 січня) = 200 кубів.

Розрахуємо кількість останніх днів лютого, за який розраховується плановий об’єм спожитого газу, з урахуванням того, що 2016 - це високосний рік і у лютому 29 днів: 29 дн. – 15 дн. = 14 дн.

Коефіцієнт річного профілю споживання для групи споживання №15 на лютий місяць становить 16,1%.

Отже, за останні 14 днів лютого має бути нараховано:

2500 куб. м х 0,16 (16%) х 14 (дн.) / 29 (дн.) = 193,1 куб. м

Таким чином, в базу даних по особовому рахунку Споживача станом на 29 лютого, запишуть розрахункове показання лічильника за лютий місяць: 2200 + 193 = 2393.

А усього за лютий плановий обсяг споживання по Споживачу становитиме:

200 куб. м (за 15 дн.) +193 куб. м (за 14 дн.) = 393 куб. м.

І саме на цей обсяг Постачальник виставить рахунок до сплати  за лютий.

Вихідні дані по Споживачу:

a) Новий споживач, фактичні дані споживання за останні 12 місяців відсутні.
b) Показання лічильника за січень надані Споживачем 1 лютого та становлять 1650 куб. м.
c) Споживач мешкає у багатоквартирному будинку, в квартирі зареєстровано 3 особи та використовуються такі газові прилади:
    - газова плита
    - газовий водонагрівач (колонка)
d) Споживач не надав в період з 01 по 05 березня показання лічильника за лютий.

Задача: Розрахувати обсяг споживання газу за лютий 2016 року.

Розрахунок. Аналізуємо дані таблиці груп споживання. Оскільки Споживачем газ для опалення не використовується, – площа помешкання не має значення.

Група споживання згідно таблиці: 3. Абоненти, що використовують газ для приготування їжі та/або підігріву води. Річний обсяг споживання для нових споживачів для цієї групи споживання становить 132 куб. м на 1 особу в рік. Тож для 3 осіб – 396 куб. м. в рік

Коефіцієнт для цієї групи на лютий місяць становить 9,1%.

Плановий місячний об’єм споживання за лютий становить:

396 куб. м х 0,091 (9,1%) = 36,04 куб. м.

Таким чином, в базу даних особового рахунку Споживача потрапить розрахункове показання лічильника 1650 + 36 = 1686.

А Постачальник виставить до сплати через рахунок за лютий за плановим обсягом споживання 36 куб. м.

Цю інформацію Оператори ГРМ (газорозподільні компанії) зазначають у заяві-приєднання до договору розподілу та в особистих кабінетах. Також це можна дізнатись, звернувшись до Контакт-центру.