01.06.2016 / 15:50
Тарифи на транспортування та розподіл газу
Ціна на газ складається (зліва направо) з вартості газу, вартості постачання, тарифу на транспортування магістральними трубопроводами, тарифу на транспортування розподільними трубопроводами. На все це нараховується ПДВ Ціна на газ складається (зліва направо) з вартості газу, вартості постачання, тарифу на транспортування магістральними трубопроводами, тарифу на транспортування розподільними трубопроводами. На все це нараховується ПДВ ФОТО: 104.ua

Оновлено 15.05.2019

 

Оператор ГТС (газотранспортне підприємство) транспортує газ магістральними газопроводами. Оператор ГРМ (газорозподільне підприємство) транспортує газ від газорозподільної станції на відгалуженні магістралі до об'єкта споживача. За це підприємства отримують відповідно тариф на транспортування та тариф на розподіл. 

Ціна природного газу для пробутового споживача складається з:

  • оптової ціни на природний газ (вартості газу) - формується на ринку, проте для певних категорій споживачів (споживання на побутові потреби населенням, некомерційне споживання релігійними організаціями, ТКЕ на потреби населення, религійних організацій тощо) регулюється - встановлюється Урядом (постановами Кабінету Міністрів чи розраховується відповідно до встановленої Кабміном роздрібної ціни на газ). Включає націнку оптового продавця (трейдера);
  • вартості постачання газу (націнка роздрібного постачальника) - ринкова (раніше регулятором встановлювався тариф на постачання), проте для деяких категорій споживачів (споживання на побутові потреби населенням і некомерційне споживання релігійними організаціями) регулюється - встановлюється (обмежується) Урядом (постановами Кабміну);
  • тарифу на транспортування - встановлюється регулятором (постановами НКРЕКП);
  • тарифу на розподіл - встановлюється регулятором (постановами НКРЕКП);
  • ПДВ на вартість газу та послуг з транспортування та постачання - у розмірі 20% відповідно до Податкового Кодексу.

Замість названих вище двох тарифів на транспортування може застосовуватись тариф на транспортування природного газу магістральними трубопроводами для споживачів, власні газопроводи яких безпосередньо підключені до магістральних газопроводів (також встановлюється постановами НКРЕКП).

Тарифи на транспортування та розподіл розраховуються та встановлюються регулятором НКРЕКП. з 1 травня 2019 р.  встановлено єдиний тариф на транспортування - фіксована плата за замовлену потужність на добу. Для побутових споживачів потужність замовляє постачальник. Тариф на розподіл встановлюється окремо для кожного газорозподільного підприємства.

Роздрібні ціни на газ з урахуванням тарифів для побутових споживачів (населення) у відрізняються у залежності від зони обслуговування.

Зауважимо, що з 1 квітня 2016 р. набирали чинності нові правила, за якими усі споживачі мають платити за природний газ та послуги з його доставки за відповідними договорами: за використаний газ - постачальнику, за доступ до потужностей газових мереж - відповідному оператору. Проте за окремими рахунками газ оплачують на цей час усі споживачі окрім побутових (населення). Для зручності споживачів рахунок постачальника зазвичай включає вартість послуг з транспортування та розподілу газу.

Структура ціни газу для побутових споживачів

8,54892 грн за куб.м з 1 листопада 2018 р. / грн. за куб. м, %

Складові ціни (з ПДВ)
  • Вартість газу від НАК "Нафтогаз України"
  • Середньозважений тариф на транспортування
  • Середньозважений тариф на розподіл
  • Націнка постачальника (ПСО)

Джерело: 104.ua

Читайте також:
Про ціни на природний газ і вартість постачання для соціальних споживачів
Про імплементацію закону про ринок газу (з посиланнями на документи)
Про нові рахунки та нововведення щодо оплати за газ

Джерело: