Ваш браузер застарів

Оновіть ваш браузер для покращення безпеки, швидкості та зручності користування сайтом

Оновити браузер

Що таке енергетичні одиниці

23 лютого 2017

Скільки енергії виділилось під час згоряння використаного об'єму природного газу? Інакше кажучи, скільки у спожитих кубах калорій, джоулів, кВт·год? Найближчим часом споживачі зможуть самостійно розрахувати, скільки ж енергії затрачається на обігрів газом будинку чи приготування їжі

Витрати природного газу визначаються у кубометрах, проте споживається газ саме для виділення теплової енергії. Тож у рамках реформування вітчизняного ринку газу, обговорюють запровадження європейської практики обліку блакитного палива - за енергетичними одиницями.

За ініціативи державного регулятора НКРЕКП на сьогоднішній день розробляються нормативно-правові документи, якими передбачено розраховувати обсяг спожитого газу в енергетичних одиницях. Для споживачів такі зміни матимуть щонайменше три переваги:

  • Розмір плати буде залежати від якості енергоресурсу. Наприклад, у споживачів, які використовують газ нижчої калорійності, відповідно, оплата буде нижчою ніж у тих, хто споживає газ вищої якості.
  • Розрахунок газу в енергетичних одиницях дозволить легко порівняти економічну вигоду використання ресурсу поряд з іншими видами палива (твердопаливний котел, електроенергія, тощо) та економніше споживати сам ресурс.
  • Облік газу стане об’єктивнішим. Адже в одному метрі кубічному може міститися різна кількість калорій (джоулів чи кіловат-годин), що залежить від температури повітря, тиску та складу газу. В енергетичних одиницях вимірюється кількість тепла, яке виділяється під час повного згоряння певного об’єму природного газу.

Вже найближчим часом споживачі зможуть дізнатись, скільки енергії вони витрачають. Відповідні зміни до Кодексу газорозподільних систем (Кодексу ГРМ) передбачені Постановою НКРЕКП від 26.01.2017 р. №84 і мають бути впроваджені протягом місяця з дати набрання документом чинності.

Як дізнатись, скільки у спожитому об'ємі газу енергоодиниць

Як дізнатись, скільки у спожитому об'ємі газу енергоодиниць
ФОТО:: 104.ua

Об’єм природного газу – кількість газу, виміряна вузлом обліку природного газу (або визначена за нормами споживання, граничними обсягами, розрахунковим методом тощо). Це звична для споживача величина об'єму. Виражається у кубічних одиницях - кубометрах (куб.м, м3).

Обсяг енергії природного газу – кількість теплової енергії, яка виділяється під час повного згоряння виміряного (визначеного) об’єму природного газу. Може вимірюватись у різних енергетичних одиницях - МДж, Гкал, кВт·год.

Аби визначити цей обсяг, знаючи об’єм, потрібно:

Крок 1. Привести виміряний (визначений) об’єм газу до стандартних умов
Крок 2. Визначити (дізнатись) середньозважену вищу теплоту згоряння

Тільки після цього можна перейти до Крок 3. Розрахувати обсяг енергії.

Об’єм газу у стандартних умовах: температура 20 градусів за Цельсієм та абсолютний тиск 760 мм рт. ст.

Об’єм газу у стандартних умовах: температура 20 градусів за Цельсієм та абсолютний тиск 760 мм рт. ст.
ФОТО:: 104.ua

У різні пори року звичайний побутовий лічильник може по-різному рахувати енергоресурс. Це пов’язано з фізичними властивостями газу: за нижчої температури - стискатись, а за вищої - розширюватись. Тому для коректних розрахунків, його приводять до стандартних умов.

Стандартні умови - це умови, за яких газ обліковується при температурі 20 градусів за Цельсієм та абсолютному тиску 760 мм рт. ст.

Для приведення об’єму газу до стандартних умов застосовуються помісячні коефіцієнти коригування показань лічильника, які залежать від температурних режімів для певного регіону із врахуванням місця розташування лічильника газу. Ці коефіцієнти визначаються за спеціальною методикою та наведені тут.

Щоб привести виміряний (визначений) об’єм природного газу до стандартних умов, необхідно помножити його на відповідний коефіцієнт.

V × K =  Vc, де

V – об’єм газу, виміряний лічильником, м3
K – коефіцієнт для зведення до стандартних умов
Vc – об’єм газу, зведений до стандартних умов, м3

Приклад. Споживач мешкає у Луцьку (Волинська область). Лічильник розміщено у неопалювальному приміщенні. Відповідно до показань лічильника за листопад спожито 150 куб.м газу. Відповідний коефіцієнт для зазначенного розташування лічильника, області та місяця - 1,05. 

Тож,  у стандартних умовах обсяг складає: 150 м3 × 1,05 = 157,50 м3

Щомісяця за кожним маршрутом транспортування газу обчислюватиметься середньозважене значення вищої теплоти згоряння природного газу

Щомісяця за кожним маршрутом транспортування газу обчислюватиметься середньозважене значення вищої теплоти згоряння природного газу
ФОТО:: 104.ua

Вища теплота згоряння визначається у результаті лабораторного дослідження складу газу. Цю інформацію Оператори ГРМ (газорозподільні компанії) регулярно оприлюднюють на своїх офіційних сайтах.

Проте аби споживач міг дізнатися, газ якої якості доставляється до будь якої оселі за ініціативою регулятора НКРЕКП заплановані такі заходи:

  1. Усі Оператори ГРМ мають розробити, затвердити та оприлюднити на своїх сайтах інформацію про усі наявні маршрути транспортування газу з однаковими фізико-хімічними показниками (тобто однакової якості) - від газорозподільної станції (чи декількох станції) до газифікованого населеного пункту чи навіть конкретного багатоквартирного будинку (якщо в межах населеного пункту газ до споживачів надходить з різних джерел та різної якості).
  2. За кожним таким маршрутом для розрахункового періоду обчислюватиметься середньозважене значення вищої теплоти згоряння природного газу H. Інформація про розмір середньозваженої теплоти згорання газу за маршрутом його переміщення Оператор ГРМ щомісяця оприлюднюватиме на своєму сайті. Також ця інформація зазначатиметься в особистому кабінеті та в рахунках.

Тож споживач зможе дізнатись маршрут для своєї адреси та середньозважене значення вищої теплоти згоряння природного газу H для цього маршруту для кожного місяця (розрахункового періоду).

Как рассчитать объем потребленной енергии

Как рассчитать объем потребленной енергии
ФОТО:: 104.ua

Щоб розрахувати кількість спожитого газу в енергетичних одиницях, необхідно об’єм, приведений до стандартних умов, помножити на середньозважене значення теплоти згорання газу:

Vc × H = E , де

E – обсяг (кількість) енергії газу, кВт·год
Vc – об’єм газу, зведений до стандартних умов, м3
H – середньозважене значення вищої теплоти згорання газу, кВт·год/м3.

Порівняти обсяг енергії в різних одиницях можна за співвідношеннями:

1 кВт·год = 0,859845·10-3 Гкал
1 кВт·год = 3,6 МДж

Інформацію про обсяг спожитої енергії в різних одиницях згодом можна буде дізнатись з рахунку та в особистому кабінеті.