21.03.2018 / 14:08

Платити за енергію газу, а не кубометри

«Облік газу в кубометрах - це радянська практика, яка збереглася тільки для однієї категорії споживачів - побутових. Лише для них ціна на газ встановлена без урахування його калорійності, енергетичної цінності. Оплата газу в енергетичних одиницях для побутових споживачів дозволить завершити черговий етап реформ і виправити цю несправедливість.»

Підтримати 51 3
Сергій Бондар, директор департаменту метрології "Регіональної газової компанії" Сергій Бондар, директор департаменту метрології "Регіональної газової компанії"

Споживачі газу в Харківській області, які отримали в лютому газ із газорозподільної станції (ГРС) Киселі, вилучили з кубометра газу енергію в розмірі 10,87 кВт·год.

Клієнти Чернівцігазу, які отримали в той же період газ із  ГРС Черешенька з такого ж кубометра газу, видучили  менше енергії - 10,26 кВт·год. При цьому і ті й інші побутові споживачі платять за кубометр газу однакову ціну. Навіть в межах одного населеного пункту кількість енергії, отриманої з одного кубометра газу, може відрізнятися, адже газ різний, він надходить із різних джерел - це різні українські родовища, імпорт з різних країн.

Кубометр газу, кубометр дров, кубометр води - звична система вимірювання. Тільки кубометр дубових дров значно дорожче соснових. А кубометр мінеральної води буде коштувати в десятки разів дорожче, ніж кубометр води з-під крана.

Так що не так з газовими кубометрами?

Облік газу в кубометрах - це радянська практика, яка збереглася тільки для однієї категорії споживачів - побутових. Тільки для них ціна на газ встановлена без урахування його калорійності, енергетичної цінності.

Оплата газу в енергетичних одиницях для побутових споживачів дозволить завершити черговий етап реформ і виправити цю несправедливість.

Зазначу, що домогосподарства вже готові до таких нововведень. З березня минулого року всі клієнти - побутові споживачі газорозподільних компаній групи РГК отримують в рахунках дані не тільки про обсяг спожитого газу, а й кількості отриманих енергетичних одиниць. Тому для них перехід до нової методики розрахунків не буде чимось новим.

Вони також мають можливість простежити, звідки до них в будинок надходить газ - для цього на сайті всіх газорозподільних компаній працює розділ "Маршрути транспортування газу", де можна за номером маршруту подивитися шлях, який пройшов газ до будинку.

Точно так же клієнти газорозподільних компаній можуть дізнатися про калорійність газу. Щомісяця вони на своїх сайтах в розділі "Якість газу" надають споживачам інформацію про середньозважені значення теплоти згоряння природного газу та інших його характеристик. Вся ця інформація відкрита і доступна кожному клієнту газорозподільних компаній протягом останнього року.

Хочу зазначити, що нововведення дозволить розвінчати міф про те, що газ - найдорожче паливо. Побутові споживачі зможуть самі переконатися, що в перерахунку на кіловати енергія, отримана з газу, залишається найбільш доступною. Один кВт·год, отриманий з газу з ГРС Киселі, коштував клієнтам Харківгазу менше 65 копійок. Це на 25 копійок дешевше електричного кіловата при споживанні до 100 кВт·год на місяць і більше ніж на 1 грн дешевше - при споживанні понад 100 кВт·год на місяць.

Після переходу до оплати за енергетичні одиниці споживачі зможуть зіставляти вартість різних видів енергії. І вибирати більш дешеві енергоносії для своїх цілей.

Для переходу на оплату газу в енергетичних одиницях не потрібно ніякого додаткового обладнання - щоб порахувати енергетичну цінність газу, досить знати його обсяг в кубах, приведений до стандартних умов і середньозважене значення вищої теплоти згорання. Формула розрахунку дуже проста:

Vc × Hcз = E, де

E - обсяг (кількість) енергії газу, кВт·год

Vc - об'єм газу, приведений до стандартних умов, м3

Hcв - середньозважене значення вищої теплоти згорання газу кВт·год/м3.

Зазначу, що в ЄС вже давно діє така система обліку і там ніхто не міняв звичайні побутові лічильники на спеціальні вузли обліку, що вимірюють спожитий газ в енергетичних одиницях. Європейські домогосподарства ведуть облік газу в кубах, а розраховуються - за спожиту енергію з урахуванням калорійності газу.

Точно так же формується і ціна на газ на найбільших європейських біржах. Вона обчислюється в євро за мегават години. Всі українські імпортери купують газ в Європі в одиницях енергії, а не в тисячах кубометрів. У них же газ купує "Нафтогаз України", а Газпром продає свій газ в Європі.

Розрахунки за газ в енергетичних одиницях вже давно працюють для промисловості і всіх комерційних споживачів. Так що можливий переклад побутових споживачів на нову систему підрахунку не буде чимось кардинально новим для продавців газу.

Джерело: