09.07.2020 / 11:12

«Ринок» і «низька ціна» - це речі несумісні

«Артем Компан, глава правління Асоціації постачальників енергоресурсів - про те, які проблеми існують на ринку газу, які з них вкрай важливо вирішити до відкриття ринку, як зміниться життя споживача і постачальника після запуску ринку, а також про те, що буде з ціною ресурсу для населення»

Підтримати 8 43

Кабмін прийняв рішення про продовження дії ПСО на ринку газу для населення ще на один місяць. Скажіть, що це означає для українців?

- Це означає, що з 1 серпня 2020 року ціна на газ для побутових споживачів буде формуватися в умовах ринку, а не встановлюватися директивними методами.

Чому ще на місяць продовжений механізм ПСО для населення?

- Одна з причин - відсутність на ринку постачальника «останньої надії» (ПОН). ПОН повинен бути обраний на конкурсі. 1 липня Міненерго опублікувало оголошення про його проведення і критерії до кандидатів на роль ПОН. Конкурсні пропозиції будуть відкривати вже 7 липня.

 Одна з умов конкурсу - наявність 3,5 мільярда кубів газу (в підземних газових сховищах або грошового еквівалента і підписаних на цю суму контрактів). Жоден постачальник за тиждень не може якісно підготуватися до такого конкурсу і знайти на ринку 3,5 мільярда кубів. Це фактично 12% споживання всієї країни за рік. Вимога пред'явити такий обсяг газу може виконати тільки одна компанія в Україні - Нафтогаз.

 Тому ми в Асоціації вважаємо критерії відбору ПОН дискримінаційними і економічно необґрунтованими. Ми звернулися до Кабміну з проханням переглянути вимоги до постачальнику «останньої надії», поставити адекватні терміни на підготовку документів, щоб потенційні учасники конкурсу могли належним чином підготуватися. Ну і ми продовжуємо наполягати на тому, що постачальник «останньої надії» повинен бути в кожному регіоні свій. Такий конкурс буде прозорим.

Простими словами - навіщо потрібен постачальник «останньої надії»?

- По початковим задумом постачальник «останньої надії» потрібен, щоб жоден споживач газу на залишився без постачальника. Якщо з якоїсь причини споживач позбувся свого постачальника, він може звернутися до ПОН, який не має права йому відмовити. Але тут важливо ось що - клієнт може звернутися до ПОН і купувати у нього газ не більше ніж два місяці. А далі він зобов'язаний знайти свого постачальника. Ще один важливий момент - ціна газу у ПОН може бути на 20% вище ринкової, це обмеження встановлено в законі.

А якщо споживач не визначиться з постачальником? Що може статися?

- Відбувається наступне: через персональний ЕІС-код оператор газотранспортної системи (ОГТС) фіксує його як споживача, який не має постачальника. Далі оператор ГРМ повинен попередити споживача про те, що він протягом 3-5 днів повинен самостійно «обмежитися» від газопостачання. Якщо він самостійно це не зробить, весь подальший обсяг газу, який вона споживає, оператор ГТС визначає як «несанкціонований відбір». І потім оператор ГРМ змушений виставити штрафні санкції такому споживачеві, або відключити його від газу.

Наприклад, в Німеччині тільки 12-15% побутових споживачів (через ОСББ або як великі домоволодіння) мають альтернативного постачальника. Основна маса споживачів працює з «гарантованими постачальниками». Інститут гарантованих постачальників - це нормальна європейська практика.

За Вашими оцінками, як багато споживачів зараз готові і захочуть змінювати постачальника газу?

- У тому то й річ, навколо процедури зміни постачальника підняли багато шуму, але насправді будь-який споживач і раніше мав право поміняти постачальника. Давайте говорити відверто, людей сьогодні хвилюють зовсім інші проблеми - вони думають як організувати відпочинок для дітей, про те, чи підуть діти в школу у вересні, про карантин, про здоров'я, про те, щоб не втратити роботу ... Та про що завгодно, тільки не про газ ... Так що я не думаю, що зміна постачальника набуде масового характеру. Як показує європейська практика, за 5 років в Європі при відкритті ринку тільки 30% споживачів поміняли своїх постачальників.

Відкриття ринку газу - це, перш за все, ринкові механізми формування ціни на газ. Зараз ряд політиків декларує, що вартість газу в платіжках буде знижуватися в зв'язку з відкриттям ринку. Але це не так. Люди повинні це чітко розуміти.

Якщо ціни на газ виростуть, чи збільшаться субсидії?

- Раніше субсидія була знижена, тому що ціна газу знизилася. Але з підвищенням ціни субсидії потрібно буде збільшувати. І це буде навантаження на державний бюджет. Хочу нагадати, що субсидія на сьогоднішній день у нас монетизована.

У квітні Ви заявляли, що для запуску ринку газу необхідно зробити 9 невідкладних кроків. Що зроблено за цей час?

- Виконано тільки один крок, та й то наполовину. Регулятор (НКРЕКП) прийняв нову процедуру зміни постачальника. Споживач отримав право поміняти постачальника навіть при наявності заборгованості за газ. Це рішення суперечить закону, і я думаю, воно буде оскаржуватися в суді. Поки у нас не буде нормальних працюючих механізмів стягнення з боржників, жоден цивілізований постачальник не захоче йти до побутовому споживачеві.

У нас в чому проблема в країні? У тому, що інститут приватних судових виконавців, саме в частині фізичних осіб не працює. Фізособи - не цікавий клієнт для судових виконавців. Держава повинна розуміти, що потрібно системно прищеплювати культуру своєчасної оплати за всі комунальні послуги. Чи не платиш за тепло або за газ, значить ти можеш бути обмежений в своїх правах доти, поки не розрахуєшся. Це можна зробити за аналогією з обмеженнями при несплаті аліментів і штрафів.

Важливе питання - як зміниться життя українців після відкриття ринку газу? Не секрет - у нас є певний стереотип в суспільстві - все хочуть «дешевих» цін. Це можливо?

- «Ринок» і «низька ціна» - це речі несумісні. У ринку ціна завжди буде ринкова. В Україні споживач раніше отримував, по суті, соціальну ціну на газ, яку контролювала держава. І, звичайно, вона була завжди нижче за ринок. Ми маємо на сьогодні історичний мінімум цін на газ за останні 15 років, але ніхто не гарантує, що ціни на газ будуть триматися на такому низькому рівні.

Багато постачальників газу захочуть працювати з населенням? Як думаєте?

Працювати з кінцевим споживачем, а саме з населенням - це дуже складний технологічний процес. Потрібно мати канали взаємодії з клієнтами - це і фізичні центри обслуговування, і колл-центр, діджітальние сервіси, такі як мобільні додатки або особисті кабінети на сайті. Потрібно забезпечити можливість обслуговувати клієнтів як оффлайн, так і онлайн (особливо з огляду на пандемію коронавируса, яка невідомо як довго ще триватиме). Різні клієнти хочуть різних видів сервісу. Чи зможуть нові учасники ринку оперативно створити такі центри обслуговування клієнтів та розробити IT продукти - абсолютно не факт. А головне, чи зацікавлені вони в цьому?

А скільки постачальників газу на даний момент працює в Україні?

- На сьогоднішній день регулятором видано 759 ліцензій, але тільки близько 250 компаній є активними гравцями на ринку. Що роблять інші 500, я не знаю. Це - «сплячі» ліцензії. Якщо говорити про ринок кінцевого споживача, то з фізособами працюють близько 25 компаній. В середньому одна-дві компанії на регіон. Якщо говорити про ринок юридичних осіб, то в цьому сегменті працює близько 200 компаній, але великих гравців тут не більше 20.

Ринок газу не повинен бути місцем, куди може прийти будь-яка компанія і почати торгувати, коли їй заманеться. Так не буває. Особливо в сегменті поставок газу населенню.

Скажіть, як йдуть справи з покупкою ресурсу внутрішнього видобутку? Я правильно розумію, що в цьому сегменті у нас монополізм ...

- Так. У незалежних постачальників зараз відсутня можливість закуповувати газ внутрішнього видобутку, який видобувають «Укргазвидобування» і «Чорноморнафтогаз». Це, до речі, був один з наших 9 кроків для відкриття ринку.

Ми просили Міненерго і уряд дати можливість незалежним постачальникам закуповувати газ «Укргазвидобування» через біржові механізми, наприклад на «Українській енергетичній біржі». Головне, щоб всі мали рівний доступ до цього ресурсу, і ціна на нього формувалася прозоро.

А чому не на ProZorro?

- Механізми ProZorro більше підходять для державних закупівель. Там занадто довгі терміни процедур. Не можна сьогодні повісити заявку, а завтра - купити ресурс.

Дайте відповідь мені як споживачу на таке питання - навіщо потрібно було розбивати платіжку на дві частини - щоб окремо платити за споживання газу і його доставку?

- Це рішення було прийнято в зв'язку з процедурою анбандлінга, тобто поділу бізнесів оператора газорозподільних мереж і безпосередньо постачальника. Багато хто сприйняв цей крок як введення додаткового платежу. Насправді ж це був не додатковий платіж. Ви і раніше платили за послугу доставки, просто вона була в єдиній платіжці за газ. Для багатьох людей це стало психологічним бар'єром. У деяких регіонах рівень платежів за доставку газу набагато нижче, ніж рівень платежів безпосередньо за газ. Однак оплачувати доставку газу вкрай важливо, тому що від цього залежить діяльність операторів ГРМ. А це обслуговування газових мереж, безпеку, робота аварійних служб, підтримку інфраструктури. Це оплата праці фахівців, які роблять все для того, щоб споживач безперебійно і безаварійно отримував газ.

Допоможіть розібратися ще з одним питанням. Що дасть споживачам перехід ринку газу на розрахунок в енергоедініцах? Депутати розглядають відповідний законопроект.

- Перехід на енергоедініци - це, перш за все, перехід на які можна порівняти для споживача показники і можливість вибору більш вигідного виду енергоресурсу. Говорячи по-простому, він повинен розуміти, скільки йому коштуватиме нагріти чайник на газі, а скільки на електриці. І якщо подивитися на поточні дані, то сьогодні нагріти чайник на газі в три рази дешевше, ніж на електриці.

Яка доля цього законопроекту?

- 16 червня він прийнятий в першому читанні. Там є маса питань, так що він поки доопрацьовується до другого читання.

Чи допоможе перехід на енергоедініци вирішити питання якості газу?

- Клієнти будуть платити за газ залежно від якості ресурсу, тому що при переході на енергоедініци враховується вища теплота згоряння газу, яка залежить від його калорійності - чим більше калорійний газ, тим менший обсяг газу споживач витратить і менше заплатить.

Хочу відзначити відразу, що весь газ, який отримують споживачі в Україні, досить висококалорійний. Він навіть калорійніше, ніж той газ, який ми купуємо в Європі. Тим не менш, є невелика різниця в якості, і вона залежить від регіону проживання. У центральній частині країни газ буде відрізнятися за якістю від Заходу і Сходу. А все тому, що на Західній Україні це може бути газ, який підняли з підземних сховищ. У Центрі - це транзитний газ. А на Сході - це, частіше за все, видобувний газ.

Але мова йде про різницю, яка в платіжці буде вимірюватися в кілька копійок за кубометр.

Хто відповідає за якість газу і чому у споживачів можуть виникати питання до якості?

- Газ у нас весь якісний, але ось інфраструктура газотранспортної системи потребує вдосконалення. Це питання більше до Оператору ГТС, так як якість - це їх зона відповідальності. Вони повинні передавати газ певної якості в мережу оператора ГРМ. До постачальників газу це питання не має відношення.

Давайте знову подивимося на Європу. Наприклад, в Німеччині до потрапляння в розподільні мережі газ готується, тобто доводиться до певної якості. І саме під таку якість у споживачів в конкретному регіоні Німеччини налаштовані газові прилади. У нас же газ потрапляє в розподільчі мережі з одним якістю, а прилади можуть бути налаштовані на іншу якість. Це ще одна потенційна причина нарікань на якість.

Після переходу на енергоодиниці потрібно буде міняти газові лічильники?

- Лічильники не потрібно міняти. Це питання настройки обладнання на стороні операторів ГРМ. Ви як споживач споживаєте газ в фізичних кубометрах, а оператор ГРМ за допомогою температурних коефіцієнтів вказує його в одиницях енергії. Перехід на енергоодиниці дозволить вам автоматично отримувати співставні показники по електроенергії і по газу.

Питання, яке хвилює багатьох споживачів, в який бік буде рухатися ціна газу найближчим часом?

- З одного боку, наші газові сховища заповнені на дві третини. І до опалювального сезону ще далеко. За логікою - ціна не повинна зростати, але вона зростає. І вже в липні газ може подорожчати. Ціни на українському ринку корелюють з цінами на європейських газових хабах, де ціни зараз ростуть. Так, наприклад, зараз ціна голландського хаба TTF на 4 квартал цього року в перерахунку на гривню становить близько 5150 за тисячу кубів з урахуванням доставки до кордону і входу в Україні.

Останнє питання. Що буде з галуззю через років п'ять?

- 2020 рік - непростий час. Занадто багато випробувань для економіки, для ринку газу, для українців. Світ однозначно не буде колишнім. Зовсім скоро ми увійдемо в конкурентний ринок газу. Центральним елементом цього ринку буде вже не постачальник або видобувна компанія, а буде сам споживач. Він і стане диктувати правила іншим учасникам.

Джерело: