Ваш браузер застарів

Оновіть ваш браузер для покращення безпеки, швидкості та зручності користування сайтом

Оновити браузер

Як перевірити свій димар

27 жовтня 2016

Від правильної роботи димоходів та вентиляційних каналів безпосередньо залежить наше здоров`я та наших близьких, адже найбільшу кількість отруєнь чадним газом спричиняє саме порушення тяги. Особливо пильними мають бути користувачі газових приладів з відводом продуктів згорання в димоходи - котлів та водонагрівачів

Димарі необхідно періодично оглядати та за необхідності прочищати чи ремонтувати

Димарі необхідно періодично оглядати та за необхідності прочищати чи ремонтувати
ФОТО: 104.ua

Димоходи та вентиляційні канали (ДВК) повсякчас мають бути цілими та справними. Їх треба періодично обстежувати, а у разі необхідності прочищати та ремонтувати.

Щоб перевірити справність димоходів та вентиляційних каналів, вам необхідно звернутися до спеціаліста (спеціалізованої організації) з відповідними дозволами. Таких фахівців ще називають пічниками. 

Мешканці приватних будинків мають періодично підрізати гілки дерев, що торкаються димоходу. В зимовий період, щонаймеше раз на місяць оглядати оголовки димоходів, щоб запобігти їхньому обмерзанню та закупорці.

Обслуговування димоходів газового обладнання необхідно проводити одночасно з ремонтом чи обслуговуванням газового обладнання (терміни - за документацією з експлуатації заводів-виробників), після кожного випадку порушення тяги, але не рідше ніж один раз на рік (до початку опалювального сезону).

Димові канали опалювальних печей, ємкісних водонагрівачів для опалення і опалювальних котлів, які працюють сезонно перевіряються один раз на рік, перед початком опалювального сезону. Якщо такі прилади працюють цілий рік – двічі на рік (навесні і восени).

Димові канали опалювально-варильних печей - не рідше 1 разу на 6 місяців (навесні і восени). Димоходи із перетином, меншим за перетин димовідвідного патрубка газового приладу мають обслуговуватись щонайменше кожні 2 місяці.

На періодичність обслуговування ДВК впливає матеріал, з якого виготовлені димоходи:

З якого матеріалу виготовлено

Періодичність
(не рідше ніж)

Димові канали від газових проточних і ємкісних водонагрівачів для гарячого водопостачання та ресторанних плит при цегляних і комбінованих (цегляні та азбестоцементні, цегляні та керамічні) димоходах

1 раз на 6 місяців

Димові канали від газових протічних і ємкісних водонагрівачів для гарячого водопостачання та ресторанних плит при металевих (з товщиною стінки не менше 3 мм), азбестоцементних, керамічних і із жаростійкого бетону димоходах

1 раз на рік 

Вентиляційні канали обслуговуються одночасно з димовими.

В зимовий період, не рідше одного разу на місяць, домовласник приватного будинку має оглядати оголовки димоходів, аби запобігти їхньому обмерзанню та закупорці.

Періодичні перевірки ДВК багатоквартирних будинків спеціалізовані організації заздалегідь погоджують з балансоутримувачем – це може бути ЖЕК або об`єднання співвласників будинку, а в селах - з місцевою владою.

Мешканці повідомляються про візит пічників завчасно - звичайно через оголошення на інформаційних дошках будинків. Під час обходу домоволодінь, на вимогу власника житла, пічники мають пред`явити посвідчення.

Робота пічників - перевірити щоб в димоходах і вентиляційних каналах не було засмічень. Результати перевірки оформляють актом (рекомендована форма - у Додатку 2 до ПБСГ)

У разі необхідності фахівці спеціалізованої організації прочищають або ремонтують ДВК, перевіряють щільність і відокремленість, справність оголовків і наявність нормальної тяги спеціальним приладом. Якщо фахівець виявляє несправність каналів, він має попередити споживача і вказати про це в акті.

Один примірник акта перевірки і прочищення димових каналів передається газорозподільному підприємству. Термін зберігання актів – 12 місяців.

Згідно до п.5.10  Правил безпеки систем газопостачання (ПБСГ) відповідальність за стан димових та вентиляційних каналів у житлових будинках покладається на власників (балансоутримувачів та/або орендарів (наймачів)).

Витрати на перевірку і прочищення димових та вентиляційних каналів, оформлення акту перевірки та прочищення в структурі ціни на природний газ не передбачені. Вони оплачуються власниками помешкань відповідно до вартості, яку встановлює спеціалізована організація, що здійснює перевірку.

Якщо власником будинку є експлуатаційне підприємство (ЖРЕП), він самостійно організовує перевірку і визначає порядок оплати. Якщо будинок має іншу форму власності (ОСББ, ЖБК тощо), цим питанням займається голова об’єднання співвласників будинку. У приватному будинку за перевірку ДВК відповідає безпосередньо власник помешкання.

Під час планово-технічного обслуговування (ПТО) та інших робіт щодо обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання працівники газоврозподільного підприємства не перевіряють стан димових та вентиляційних каналів. Перевіряється лише наявність в них тяги.

До того ж газове господарство слідкує за своєчасним наданням власниками Актів ДВК. У разі їх відсутності чи отриманні від спеціалізованої організації акта з негативним висновком Оператор ГРМ (газорозподільне підприємство) може ініціювати відключення споживача від газопостачання, адже несправність ДВК загрожує виникненням аварійної ситуації та небезпекою отруєння мешканців.

Докладніше про Правила безпеки систем газопостачання України тут.