Ваш браузер застарів

Оновіть браузер, щоб безпечніше, швидше та зручніше користуватися сайтом

Оновити браузер

$4,5 млрд щорічно - потреби енергосектору України в інвестиціях

17 липня 2019

Енергетична інфраструктура - в тому числі газорозподільні мережі - зношена більш ніж на 60%. Подальше погіршення призведе до зростання витрат споживачів, вважає Юлія Ковалів, глави офісу Національної інвестиційної ради. Вихід - RAB-тариф та залучення приватного капіталу і довгострокових недорогих кредитів. Уже зараз інтерес до українських ТКЕ проявили такі європейські гіганти як Fortum, Engie, Suez, Veolia.

$4,5 млрд щорічно - потреби енергосектору України в інвестиціях

До 2035 року потреби енергетичного сектора України в інвестиціях становлять не менше $ 70 млрд, або $ 4,5 млрд щорічно. На думку Юлії Ковалів, якщо використовувати для фінансування таких витрат лише тарифи, які оплачують споживачі, то слід готуватися до їх значного зростання.

"Вихід є. Це залучення приватного капіталу і довгострокових недорогих кредитів. Від цього будуть залежати економічна безпека країни і її сталий розвиток », - зазначає глава офісу Національної інвестиційної ради.

У своїй колонці на Економічній правді вона запропонувала такі інструменти для залучення інвестицій в енергетичну інфраструктуру: введення пілотного RAB-тарифу з адекватними інструментами стимулювання нових інвестицій в транспортну та енергорозподільчих інфраструктуру. Для цього необхідно забезпечити незалежність регулятора і навести платіжну дисципліну на ринку.

«Тоді на ринок зможуть зайти великі європейські і міжнародні гравці, що підштовхне інші компаній і регулятора активніше оптимізувати тарифи компаній», - зазначає Юлія Ковалів.

Сектор житлово-комунального господарства залишається одним з найбільших боржників за енергоносії, з року в рік зношує свої активи і все більше перекладає плоди власної неефективності на плечі кінцевого споживача. Втрати в тепломережах досягають 40-50%. В результаті відсутності інвестицій в мережі призводить до неефективного використання газу, яким нагрівають повітря. Біг по колу зупиниться, якщо налагодити ефективний менеджмент на підприємствах галузі і запустити механізм концесії. Концесія допоможе налагодити результативне управління теплокомуненерго. Результатом стануть інвестиції в модернізацію та доступні тарифи для споживачів. У колонці вказано, що на об'єкти житлово-комунального господарства в Україні вже є попит з боку великих європейських компаній - Fortum, Engie, Suez, Veolia