Ваш браузер застарів

Оновіть браузер, щоб безпечніше, швидше та зручніше користуватися сайтом

Оновити браузер

Борги мешканців Харківської області за спожитий газ більше 140 мільйонів гривень

03 лютого 2015

З початку опалювального сезону загальна заборгованість побутових споживачів газу в Харківській області збільшилася майже в 3 рази, і на 1 січня 2015 склала більше 140 млн грн. Перебої зі своєчасними розрахунками за газ у населення Харківщини почастішали після того, як минулого року подорожчав газ, і разом з цим держава обмежила доступ до соціальної допомоги за рахунок зниження соціального нормативу споживання цього палива для одержувачів субсидій.

Борги мешканців Харківської області за спожитий газ більше 140 мільйонів гривень

В області найбільші борги за природний газ накопичили жителі Харківського і Дергачівського районів - 39,4 млн. грн. і 25,5 млн. грн. відповідно. Боротися з наростаючими неплатежами газопостачальної компанії ПАТ «Харківгаз» непросто через недосконале законодавство. Так, в «Правилах з надання населенню послуг з газопостачання» передбачено застосування до боржників неустойки (пені) у разі простроченої оплати за газ. Однак розмір і порядок нарахування пені не визначені на законодавчому рівні. Фактично компанія позбавлена дієвих важелів впливу на недбайливих споживачів її послуг.

«У такій ситуації залишається єдиний спосіб, як призупинити зростання боргів за газ - доводиться відключати боржників. Але навіть після відключення деякі споживачі не поспішають погасити борги з газопостачання. Після чого питання сплати доводиться вирішувати через суд», - говорить Ольга Гетьман, заступник голови правління з постачання та обліку« Харківгазу».

Часом боржники не поспішають платити навіть після рішення суду. У такому випадку «Харківгаз» змушений звертатися до державної виконавчої служби, яка стягує борг уже в примусовому порядку.

В результаті цього погашення заборгованості істотно розтягується в часі. Якщо врахувати, що кількість неплатників зростає стрибкоподібно, то виникає загроза фінансової стабільності компанії «Харківгаз», яка за рахунок своїх доходів забезпечує безперебійність газопостачання всій Харківській області.

«Вже близько 20 тис. абонентів (побутових споживачів) відключені від газопостачання. Хоча кожен з них неодноразово отримував попередження про необхідність сплатити за спожитий газ. Застосування простої та оперативної системи нарахування штрафних санкцій дозволило б підвищити дисципліну розрахунків і зменшити число несумлінних платників послуг», - зазначила Тетяна Харченко, начальник управління розрахунків за газ «Харківгазу».

Відсутність у газопостачальних компаній дієвих важелів впливу на платіжну дисципліну абонентів, особливо в умовах зростання вартості газу, загрожує подальшим накопиченням заборгованості і погіршенням ситуації в газовому секторі країни.