Ваш браузер застарів

Оновіть браузер, щоб безпечніше, швидше та зручніше користуватися сайтом

Оновити браузер

Чому споживачам не варто чекати безкоштовні лічильники газу

15 квітня 2016

Всього в цьому і наступному роках необхідно змонтувати 3,5 млн газових лічильників. Але коштів, закріплених в тарифі на цей рік для безкоштовної установки, вистачить тільки на 173 тис приладів. Але затіяна Кабміном шарпанина з нормами споживання газу без лічильників є найкращим аргументом за те, щоб швидше - навіть за свій рахунок - обзавестися приладом обліку газу.

За технічний стан і безпеку експлуатації лічильників відповідальність несуть споживачі природного газу

За технічний стан і безпеку експлуатації лічильників відповідальність несуть споживачі природного газу

Сегодня.ua

Щоб оснастити всіх українських споживачів безкоштовними лічильниками газу до 2018 року необхідно встановити ще 3,5 млн лічильників. З огляду на середню вартість установки лічильника в 2,5 тис грн, на це протягом 2016-2017 років необхідно витратити 8,7 млрд грн. Однак НКРЕКП для всіх операторів газорозподільних мереж на встановлення безкоштовних лічильників газу для побутових споживачів по всій країні на цей рік виділила аж 0,434 млрд грн.

Рішення уряду про встановлення норм споживання газу для споживачів без лічильників нагадують гойдалки - то Кабмін їх знижує вдвічі, то суди всіх інстанцій повертають норми на колишній рівень, потім уряд свої ж норми збільшує в півтора рази. Все це дає привід споживачам не сподіватися на прийняття справедливих і обґрунтованих рішень, а найшвидше встановлювати лічильники газу і платити тільки за те, що спожито. Начебто тут все продумано державою - з 2012 року діє Закон "Про комерційний облік газу", згідно з яким до 2018 року всі споживачі повинні бути забезпечені лічильниками газу. І оператори газорозподільних мереж (оператори ГРМ) встановлюють "безкоштовні" для споживача лічильники. Однак безкоштовного нічого не буває і хтось повинен платити за встановлення цих лічильників. Можливо, ви не замислювалися, але платимо за них ми з вами, всі споживачі газу – адже гроші на установку лічильників закладені в тарифі на розподіл газу.

Як йде процес встановлення лічильників

За даними Нафтогазу України, станом на 1 березня 2016 року в Україні газифіковано 13 млн квартир і приватних будинків без урахування даних по АР Крим та м. Севастополь. З них лічильниками газу обладнані 9,5 млн домогосподарств, або 72,6% побутових споживачів. Зараз оснащення житлового фонду лічильниками газу здійснюється відповідно до Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу", згідно з яким всі споживачі газу повинні бути оснащені лічильниками до 1 січня 2018 року. Передбачається, що оснащення лічильниками може відбуватися за рахунок коштів операторів газорозподільних мереж (оператори ГРМ), за власні кошти споживача або "з інших джерел". Кошти на ці цілі для операторів ГРМ закладаються при формуванні тарифів і розподіляються відповідно до рішень НКРЕКП.

В останні місяці відбулося деяке пожвавлення в установці лічильників. Наприклад, за лютий 2016 року в житловому фонді України оператори ГРМ встановили близько 22,1 тис лічильників газу, що на 8 тис приладів (57%) більше, ніж в січні 2016 року. У порівнянні з лютим 2015 року кількість встановлених лічильників збільшилася на 1,3 тис одиниць (6,1%). Зміна кількості домогосподарств, оснащених лічильниками газу, відбувається, в основному, за рахунок установки нових приладів обліку газу.

Чому так повільно

Виходячи, з загальних витрат на установку лічильників газу, які ще і скоротилися за рішенням НКРЕКП в порівнянні з минулим роком більш ніж на 0,2 млрд грн і на цей рік припадає лише 0,434 млрд грн, монтаж лічильників може тривати десятиліттями. Адже за рахунок коштів, виділених НКРЕКП на цей рік, можна забезпечити установку тільки 173 тис лічильників по всій Україні.

Тому розрахунки показують, що споживачам не варто очікувати забезпечення безкоштовними індивідуальними лічильниками газу, адже для встановлення 3,5 млн індивідуальних лічильників при середній вартості установки одного в 2,5 тис грн необхідно більше 8,7 млрд грн. Щоб знайти такі кошти, НКРЕКП треба було або втричі збільшити існуючі тарифи на розподіл газу, що є політично неприйнятним, або знайти інший спосіб вирішення проблеми. Щоб хоч якось поліпшити загальну картину і зменшити соціальну напругу, НКРЕКУП було запропоновано встановлення будинкових лічильників, витрати на облаштування яких поменше. Однак поки програма установки таких лічильників не запрацювала в повній мірі, а споживачі деяких областей вже почали влаштовувати акції протесту, вимагаючи саме безкоштовних індивідуальних лічильників.