Ваш браузер застарів

Оновіть браузер, щоб безпечніше, швидше та зручніше користуватися сайтом

Оновити браузер

Чому за півроку збитки облгазів склали 1,385 млрд грн

09 грудня 2015

У сфері газорозподілу зростає збитковість. За даними ВГО «Енергетична асоціація України», тільки за 6 місяців 2015 року збитки газорозподільних компаній досягли 1,385 млрд грн. Для порівняння: за результатами всього минулого року цей показник був лише на 7% більше. У 2014 році загальний збиток облгазів зафіксований на рівні 1,495 млрд грн., а з 44 компаній лише 4 спрацювали з прибутком.

Чому за півроку збитки облгазів склали 1,385 млрд грн

У «Енергетичної асоціації України» вважають, що основна причина збитків серед газорозподільних компаній полягає у занижених нормативах виробничо-технологічних втрат (ВТВ) газу при його транспортуванні та розподілі

Експерти асоціації відзначають, що затверджений державними органами рівень ВТВ для вітчизняних газорозподільних компаній (операторів газорозподільних мереж) становить в 2014 році біля 2,0%. «Це значення близько до рівнів ВТВ операторів ГРМ в країнах Європи», - йдеться в повідомленні «ЕКУ». Але технічний стан українських газопроводів, від якого залежить рівень втрат газу, гірше, ніж у Європі.

Розрахункові обсяги ВТВ, встановлені наказами Міненерго, складали:

2011 рік – 1,12 млрд куб.м

2012 рік – 1,06 млрд куб.м

2013 рік – 1,06 млрд куб.м

2014 рік – 0, 82 млрд куб.м

У 2015 році наказом №121 Міненерговугілля примусово, без відповідних обгрунтувань і з порушенням діючих процедур знизив розрахунковий рівень ВТВ ще на 10%. «Більше того, 29 квітня прийнято постанову Кабміну про зменшення вдвічі норм використання природного газу населенням без приладів обліку. Як наслідок, обсяг фактичних ВТВ компаній штучно збільшився в умовах реального зменшення тарифного доходу (зменшення обсягів розподілу). Все це спричинило фінансові втрати компаній в 2015 році»,- відзначають експерти «ЕКУ».

Фахівці відзначають, що зниження фактичних ВТВ можливо шляхом здійснення організаційних і технічних заходів. Істотне зниження вимагає значних витрат (в т.ч. інвестиційних), які для операторів ГРМ, як для природних монополій, слід компенсувати за рахунок тарифу (прямо чи опосередковано, в залежності від виду регулювання).

У «ЕКУ» відзначають, що при розрахунку ВТВ слід враховувати об'єктивний рівень втрат, а також досяжність розрахункових значень (зокрема, технічну можливість та економічну доцільність відповідних витрат та інвестицій). «В іншому випадку, газорозподільні компанії зазнаватимуть збитків, які негативно впливають на їх роботу і піддають ризику надійність газопостачання споживачів», - зазначено в повідомленні асоціації.

Свої аргументи представники "ЕКУ" виклали у листі на ім'я міністра енергетики та вугільної промисловості Володимира Демчишина (наведено нижче). 

Для запобігання як політичних спекуляцій, так і реальної кризи на ринку природного газу в «ЕКУ» вважаєють за необхідне проведення відвертою і професійної дискусії з цих питань за участю всіх зацікавлених сторін.

ЕКУ ВТВ / pdf 1.83 MB