03.11.2014 / 15:59

Голова НКРЕКП: "Очікувати, що при зростаючих цінах тарифи не зростатимуть, - дещо наївно"

Голова НКРЄКУ Володимир Демчишин оцінює становище газової галузі як дуже складне. Ситуація безпосередньо залежить від цін і тарифів на природний газ
Голова НКРЕКП Володимир Демчишин Голова НКРЕКП Володимир Демчишин ФОТО: РБК-Україна

В інтерв'ю РБК-Україна голова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЄКУ), Володимир Демчишин розповів про необхідність підвищення тарифів.

"Ситуація в галузі дуже складна і безпосередньо залежить від цін на складові тарифу», - заявив Володимир Демчишин. Іншими словами, якщо зростає ціна на газ, відповідно мають зрости тарифи (на транспортування, розподіл, постачання) - інші складові роздрібної ціни на газ. "Якщо ціни на складові будуть знижуватися, тарифи теж будуть знижуватися. Підприємства не можуть працювати у збиток. - Уточнив він. - При цьому ми розуміємо, що якщо тариф буде дуже високим, то велика частина населення не зможе їх оплачувати".

Природний газ для споживача на побутові потреби коштуэ 1309 грн. за тис. куб.м (при ціні для комерційних споживачів 4874 грн. у жовтні і 5100 грн у листопаді. - Ред. 104.ua). На думку глави НКРЄКУ, утримати її на цьому рівні можливо тільки за рахунок низької вартості видобутку, яка була на рівні 392 гривень.

"Укргазвидобування" вже давно прийшла до нас і сказала: "Через те, що ви нам не давали грошей на достатній обсяг проведення пошукових робіт, для буріння, ремонту свердловин, ми не в змозі нарощувати обсяги видобутку. От і все. Якщо б ви нам підвищили тариф, який би дав можливість інвестувати, то, можливо, ми б добували набагато більше", - сказав Володимир Демчишин.

Він нагадав про закріплену в меморандумі домовленість між Міжнародним валютним фондом (МВФ), Кабміном, Мінфіном і виконуючим обов'язки Президента про підвищення протягом 4 років вартості газу для населення: двічі на 40% -у 2014 році (виконано в травні ц.р.) і в 2015 р, і двічі на 20% - в 2016-м і 2017 році. Це зростання ціни для населення вже заплановано.

Володимир Демчишин впевнений, що потрібно нарощувати власний видобуток і при цьому підвищувати ефективність споживання: "Якщо низька ціна, дуже часто ресурс використовується неефективно, якщо ціна буде підніматися згідно з меморандумом, я впевнений, що люди будуть більш економними".

Що стосується сімей, які не можуть собі дозволити платити за газ за новими тарифами через низькі доходи, для них, на його думку, має бути передбачена адресна монетизована соціальна допомога.

Джерело: