28.03.2017 / 16:46

Як через відокремлення плати за доставку зменшилася ціна газу

З 1 квітня як для населення, так і для промислових споживачів вводиться нова система оплати за використаний газ: окремий платіж за паливо як товар, і окремий - за витрати на його доставку і розподіл серед споживачів. Рішення про це прийнято 28 березня на засіданні НКРЕКП.
Плата сплачується щомісяця і є фіксованою сумою, яка не залежить від обсягу спожитого у розрахунковому місяці газу Плата сплачується щомісяця і є фіксованою сумою, яка не залежить від обсягу спожитого у розрахунковому місяці газу

Виділений з ціни газу платіж за його доставку є фактично платою за обслуговування газових мереж і доставку газу. Хоча офіційна назва - тариф на послуги суб'єктів природних монополій, які здійснюють транспортування і розподіл природного газу, або оплата вартості послуг транспортування і розподілу природного газу як плати за потужність.

За словами глави НКРЕКП Дмитра Вовка, рішення про відділення цієї плати від ціни газу «базується на трьох принципах - прозорість, безпеку і створення умов для конкуренції». Детальніше про ці принципи - див.тут.

Така плата покриває витрати на доставку газу як по «великій трубі», тобто системі ГТС (в середньому третина від загальних витрат), так і на подальший його розподіл по місцевим мережам.

Плата сплачується щомісяця і є фіксованою сумою, яка не залежить від обсягу спожитого у розрахунковому місяці газу. Її розмір розрахований за методикою, розробленою НКРЕКП, ключовим параметром в якій є максимальна потужність лічильника газу, встановлена у споживача.

Зараз, з метою соціального захисту, для домогосподарств тариф встановлений на рівні, який суттєво нижче, ніж для промислових споживачів.

Протягом 3 років рівні тарифів для побутових і непобутових споживачів будуть вирівняні.

Для прикладу, з 1 квітня тариф на одиницю потужності для побутових споживачів компанії "Київоблгаз" становитиме 2,549 коп/куб. м на годину, для промислових - 3,607 коп/куб. м на годину (всі тарифи без ПДВ)

При цьому в Києві для побутових і непобутових споживачів ПАТ "Київгаз" тариф буде однаковий - 1,273 коп/куб. м на годину.

За інформацією комісії, така плата для найпоширеного типу лічильника (G4, 54% від загальної кількості абонентів і близько 80% від загального споживання в країні)  становитиме 92 гривні на місяць.

Раніше, 22 березня Кабінет Міністрів продовжив ще на 1 рік - до 1 квітня 2018 року - дію спеціальних зобов'язань НАК «Нафтогаз України» і газопостачальних компаній постачати газ населенню і підприємствам теплокомуненерго.

Постановою про продовження спецобовязків регулюються тільки ціни продажу "Нафтогазом" газу як товару (4 942 грн/тис куб. м без ПДВ), у той час як у попередній редакції (діє до 1 квітня 2017 р.) Кабмін визначає також граничні, кінцеві ціни на газ для населення (6 879 грн/тис куб. м із урахуванням усіх витрат на транспортування, податків та торгової націнки).

Виходячи з цього, з 1 квітня 2017 р. відбудеться поділ ціни на газ для населення на ціну газу як товару (4 942 грн/тис куб. м плюс гранична торговельна націнка газопостачальної компанії 2,5%) та плати за його транспортування та розподіл, яку споживач оплачуватиме регулярно, незважаючи на обсяги споживання.