08.12.2017 / 10:17

Потенціал біржової торгівлі газом в Україні перевищує 10 млрд доларів США

Енергетичні ринки є найбільш перспективними для розвитку біржової торгівлі в Україні. Річний обсяг ф'ючерсних контрактів на природний газ і електроенергію протягом найближчих п'яти років зросте до $20 млрд і більш ніж в два рази перевищить такі контракти на аграрну продукцію. Такий прогноз був представлений на конференції «Розвиток біржового ринку» главою держрегулятора в сфері цінних паперів і фондового ринку Тимуром Хромаєвим.
Технології та інновації будуть знижувати витрати на проведення біржових транзакцій, що зробить біржову торгівлю більш ефективною. Технології та інновації будуть знижувати витрати на проведення біржових транзакцій, що зробить біржову торгівлю більш ефективною.

В Україні найбільш підготовленим до розвитку біржових інструментів є ринок природного газу - за винятком сегмента поставок для населення (де діє єдина регульована урядом ціна). У цьому році кількість ліцензованих постачальників газу перевищила три сотні компаній, і близько сотні з них займаються імпортом газу.

Зараз основні обсяги природного газу в Україні продаються на позабіржовому ринку - на нього припадає близько 98,5% всіх продажів. Наприклад, найбільший імпортер газу НАК «Нафтогаз України» не бере участі в торгах на українських біржах. У той же час в провідних економіках світу саме біржова торгівля дозволяє забезпечити прозорість процесу ціноутворення і формувати «чесну ціну» на товари.

«Розвиток біржової торгівлі в Україні неможливий без використання світових стандартів роботи. Ще одна умова - наявність надійної інфраструктури. Вже ясно, що технології та інновації будуть знижувати витрати на проведення біржових транзакцій, що зробить біржову торгівлю більш ефективною», - сказала Юлія Вітка, заступник керівника проекту USAID «Трансформація фінансового сектора».

За її словами, прикладом технологічних нововведень є блокчейни, а також смарт-контракти, витрати на гарантування яких нижче, ніж при використанні звичайних біржових технологій.

Як зазначив глава НКЦБФР Тимур Хромаєв, для того, щоб домогтися збільшення біржової торгівлі, в тому числі і природним газом, необхідно створювати ринкові умови на наступних трьох принципах:

- Підзвітність. Повинні бути чіткі правила взаємодії учасників ринку з біржами. А біржі повинні чітко дотримуватися законодавства.

- Прозорість. На ринку слід дотримуватися інформаційної симетричності, коли всі учасники одночасно отримують однакову і достовірну інформацію. Прозорість ринка забезпечить довіру учасників ринку один до одного і до ціни («чесна ціна»);

- Управління ризиками. Ринок повинен бути доступний до використання інструментів управління ризиками, а це деривативи, такі як ф'ючерсні контракти, наприклад.

Джерело: