10.02.2017 / 17:12

У держбюджеті не вистачає коштів для виплати субсидій

Цього року дефіцит бюджетного фінансування житлових субсидій може досягти 25 млрд грн - в такому випадку без державної підтримки опиниться кожен третій нужденний.
У держбюджеті не вистачає коштів для виплати субсидій

Донор виявив проблему

Фахівці Світового банку (СБ) передали до Кабінету міністрів звіт з переліком проблем, які виникають у зв'язку з діючою системою житлово-комунальних субсидій.

Документ підготовлений в рамках технічної допомоги українському уряду, і містить схему переходу до монетизації субсидій, що потрібно для лібералізації ринку газу.

У звіті зазначено, що при існуючих - 1) ціні на газ; 2) формулі розрахунку субсидії; 3) 7 млн домогосподарств, яким необхідна державна допомога - передбачених в держбюджеті на 2017 рік 50 млрд грн буде недостатньо. Якщо всі три вищевказаних позиції залишаться без змін, в 2017 році потреба в фінансуванні житлово-комунальних субсидій складе 75 млрн грн, тобто майже 11% всіх бюджетних витрат.

В таких умовах виникає ризик невиконання Україною своїх зобов'язань з погашення раніше взятих кредитів у міжнародних фінансових організацій, найбільшою з яких є СБ.

Бюджетні витрати на житлові субсидії

Джерело: Держстат

Реципієнт встав на шлях виправлення

Як стало відомо, на цьому тижні Кабінет міністрів вже відреагував на звіт СБ. У вівторок, 7 лютого, з'явилася постанова уряду, якою, починаючи з травня 2017 року, на 9% зменшується соціальна норма споживання газу. Зараз органи соцзабезпечення розраховують субсидію виходячи із соціальної норми 5,5 куб.м на опалення 1 кв м житла в місяць. А з 1 травня вводиться норма 5 куб.м на опалення 1 кв.м на місяць. Також цим документом зменшені соціальні норми для центрального опалення, а також електроенергії.

Середньостроковий пріоритет

На думку авторів звіту, в наступні 2-3 роки слід сконцентруватися на створенні умов для поступальної лібералізації ринку газу. Тільки завдяки цьому з'явиться конкуренція серед постачальників газу і ринкова ціна на нього для всіх категорій споживачів. Зараз для населення діє встановлена Кабміном ціна (яка нижче ринкової). Також незалежні постачальники не працюють з населенням через діючу систему субсидій, яка вимиває у компаній оборотні кошти. У зв'язку з цим в звіті рекомендується перейти на монетизацію субсидій, для чого запропоновано такі варіанти монетизації житлово-комунальних субсидій:

- гроші перераховують з держбюджету на поточні рахунки підприємств житлово-комунальної сфери;

- гроші перераховують з держбюджету на спеціальні рахунки компаній житлово-комунальної сфери;

- гроші перераховують з держбюджету безпосередньо споживачам житлово-комунальних послуг.

Джерело: