09.10.2017 / 17:30

Уряд відкриє ринок газу для всіх постачальників

Міненерговугілля розглядає проект поступової лібералізації ринку природного газу. В результаті якої побутові споживачі отримають можливість обирати постачальника газу. Повноцінний ринок запрацює з весни 2018 року.

В уряді розглядають можливість двоетапної лібералізації ринку газу. Про це повідомив Ігор Прокопів, заступник Міністра енергетики та вугільної промисловості України під час круглого столу «Ринок газу для побутових споживачів – європейський досвід і українські реалії».

На першому етапі буде скасовано монопольний доступ «Нафтогаз України» до газу внутрішнього видобутку. Таким чином, компанії, що постачають газ населенню будуть отримувати газ для побутових споживачів напряму від «Укргазвидобування».  

«Одна з основних змін, дозволити «Укргазвидобуванню» продавати газ для потреб населення не тільки «Нафтогаз України», а й напряму постачальним компаніям, - заявив Ігор Прокопів. - По-перше, «Нафтогаз» отримує свою націнку з продажу газу внутрішнього видобутку, а по-друге - монополізує ринок».

Відповідні зміни до постанови Кабміну №187 «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу» розглянуть цього тижня в уряді.

Продавати газ побутовим споживачам вже зараз можуть всі компанії. Згодом всі постачальники, які будуть готові постачати газ по встановленій урядом ціні, отримають можливість закупати газ для населення в «Укргазвидобування» напряму. На думку одного з гравців ринку, зараз немає жодних перешкод для виходу на ринок інших гравців.

«Про перешкоджання можна говорити тільки в тому випадку, якщо постачальник виділив обсяги газу і газорозподільна компанія не відпускає цей газ населенню. Тоді це перешкоджання, - вважає Павло Тиндик, директор ТОВ «Харківгаз збут». – За логікою речей, кращий постачальник – це стабільний постачальник. Тобто, це ПСО-постачальник».

На наступному етапі, який розпочнеться в квітні 2018 року, ринок відкриється для всіх бажаючих постачальників. Субсидії будуть монетизовані. Всі компанії, що постачатимуть газ населенню, отримуватимуть кошти за пільговиків і субсидиантів напряму з держказначейства.

Незалежні постачальники газу вважають, що ціни на газ для населення мають стати ринковими. Тільки після цього продаж газу населенню стане комерційно привабливим. «Найголовнішим аспектом – є врегулювання ситуації з ринковою ціною для населення. Тоді ринок стане цікавим для всіх постачальників. Поки є регульована ціна – бізнесу тут немає, - вважає Сергій Онищук з компанії «Енергетичні ресурси України» - Це більше хобі, а не комерція».

В свою чергу уряд запропонує гравцям ринку граничну торгівельну націнку, яка, з одного боку, буде привабливою для постачальників, з іншого, дасть можливість конкурувати за споживача. На думку діючих постачальників газу населенню, ця націнка має бути більшою за п’ять відсотків.

«Якщо враховувати в торгівельній націнці продавця вартість позикового капіталу, необхідного для розрахунків с оптовим продавцем газу, операторами мереж, інвестиційну складову, забезпечення матеріально-технічними засобами, інфляцію, підвищення соціальних стандартів, то мінімальний рівень торговельної націнки має бути не нижчим за 9% від граничної вартості роздрібної ціни для населення», - вважає Наталія Левченко, директор ТОВ «Миколаївгаз Збут».

Як вважають незалежні постачальники газу, рівень доходу, який отримують діючі постачальники газу населенню недостатнім, щоби цей ринок став привабливим. «Нинішніх 2,5%, які отримують збутові компанії, недостатньо для незалежних трейдерів і постачальників, - вважає Наталія Михайлова, заступник директора компанії «Енерджі Трейд Груп». – Цього явно не достатньо для забезпечення постачання газу населенню. 2,5% не дають можливості працювати. Ми вважаємо, що це має бути не менше 5%, щоб ми могли надати конкурентні переваги нашим споживачам».

Тому не виключено, що вже навесні побутові споживачі отримають можливість обирати постачальника газу на власний розсуд. Щоправда, ціна, вочевидь буде вищою за нинішню. Поки що ж в уряді мають створити дієвий механізм монетизації субсидій та пільг, та повністю відмовитись від регулювання цін на газ.