Ваш браузер застарів

Оновіть браузер, щоб безпечніше, швидше та зручніше користуватися сайтом

Оновити браузер

Заборона операторам ГРМ на стандартні правила обліку газу спотворює ринок

27 листопада 2018

Асоціація газового ринку України звернулась до Секретаріату Енергетичного Співтовариства дати оцінку рішенню НКРЕКП від 23 листопада 2018 року, яке забороняє Операторам ГРМ застосовувати приведення об’ємів природного газу, використаного побутовими споживачами, до стандартних умов. На думку АГРУ, таки дії свідомо гальмують реформування ринку газу, унеможливлюють запровадження єдиних і прозорих правил, спотворюють об'єктивність розрахунків за газ, що призведе до дискримінації та знищення газорозподільного бізнесу та штучного банкрутства певних суб’єктів ринку природного газу.

Заборона операторам ГРМ на стандартні правила обліку газу спотворює ринок

В зверненні Асоціації газового ринку України до Голови Секретаріату Енергетичного Співтовариства Янеза Копача зазначено, що рішення Регулятора (НКРЕКП) носить дискримінаційний і непослідовний характер та призводять до викривлення економічної конкуренції на газовому ринку. Адже приведення спожитого газу до стандартних умов передбачено законодавством України і є усталеною європейською нормою.

«Асоціація вважає рішення НКРЕКП політично мотивованим та таким, що дискримінує одних учасників газового ринку порівняно з іншими учасниками.

Побутові споживачі в Україні споживають 11,2 млрд куб м газу на рік. Близько 80% цього обсягу споживається при мінусових температурах і обліковується без приведення до стандартних умов - побутовими лічильниками, що встановлені надворі. В той же час, передача газу від оптового постачальника газу - НАК Нафтогаз України до регіональних постачальників обліковується Укртрансгазом (Оператор ГТС) в стандартних умовах з січня 2016 року, тобто – з початку дії галузевих Кодексів.

Так само, газ, що реалізується для потреб промисловості і бюджетної сфери, обліковується за стандартних умов.

Через неприведення газу до стандартних умов, домогосподарствами споживається, але не оплачується біля 500 млн куб. м на рік. Джерела покриття цих витрат у Операторів ГРМ відсутні, оскільки компенсація цих обсягів газу не включена в діючий тариф на розподіл» - зазначено в листі АГРУ.

Фахівці Асоціації зазначають, що постанова НКРЕКП від 23.11.2018 суперечить попереднім рішенням Регулятора і може вважатися незаконною і нікчемною. До того ж, компенсація обсягів природного газу, які втрачаються при обліку через неприведення обсягу газу до стандартних умов не включена в діючий тариф на розподіл газу.

Перелік порушених НКРЕКП законів та нормативних актів:

  • Закон України «Про ринок природного газу» (п.31 розділу 1), який чітко визначає, що природний газ є товарною продукцією, «що перебуває у газоподібному стані за стандартних умов (тиск - 760 міліметрів ртутного стовпа і температура - 20 градусів за Цельсієм)»;  
  • Кодекс газорозподільних систем, який затверджено постановою самого регулятора від 30.09.2015р. №2494. Цим документом вказано, що «об’єм природного газу в точках комерційного обліку має бути приведений до стандартних умов»; 
  • Типовий договір розподілу природного газу, затверджений постановою НКРЕКП від 30.09. 2015р. № 2498. Він визначає розрахунковою одиницею «розподіленого та спожитого природного газу береться один кубічний метр природного газу, приведений до стандартних умов, визначених в Кодексі газорозподільних систем».                                                                                                                                                                                                                                 
  • Правила постачання природного газу, які також затверджені постановою НКРЕКП від 30.09.2015  №2496, і аналогічно наказують брати за розрахункову одиницю «один кубічний метр (м куб.) природного газу, приведений до стандартних умов, визначених в Кодексі газорозподільних систем». 

В АГРУ підкреслюють, що: "Подібне регулювання ринку природного газу спотворює економічну конкуренцію, а суперечливість дій НКРЕКП створює правовий безлад і унеможливлює створення повноцінного ринку газу в сегменті побутових споживачів. Прийняття подібних рішень робить неможливим роботу в правовому полі для всієї галузі.

На нашу думку, подібні дії Регулятора протирічать логіці побудови відкритого та конкурентного ринку. Дії Регулятора галузі носять суперечливий характер, призводять до дискримінації газорозподільних підприємств і віддаляють Україну від наближення до високих стандартів Енергетичного співтовариства".

 

ПОВНИЙ ТЕКСТ ЗВЕРНЕННЯ АГРУ до ГОЛОВИ СЕКРЕТАРІАТУ ЕНЕРГЕТИЧНОГО СПІВТОВАРИСТВА ЯНЕЗА КОПАЧА див. нижче: 

 

Лист АГРУ / docx 90.78 KB